Glenn Strömberg skulle ha synts i bild i SVT inför Sveriges VM-premiär mot Tunisien.
Men på grund av en händelse på läktaren blev det inte så.
– Jag höll på att bränna upp armen, säger han i ett klipp på Facebook.
Det blev minst sagt en händelserik premiärmatch för Sverige i fotbolls-VM i Nordamerika. Landslaget krossade Tunisien med 5-1(!) efter två mål av Yasin Ayari och varsitt från Alexander Isak, Viktor Gyökeres och Mattias Svanberg.
Men det var inte bara nere på planen som det var händelserikt och intensivt. Även uppe på pressläktaren utspelade sig ett drama. SVT-kommentatorn Chris Härenstam berättar i ett Facebook-klipp vad han och kollegan Glenn Strömberg råkat ut för.
LÄS MER: Therese Strömberg: Tv-karriär, lön och kända pojkvännen
LÄS MER: Alexander Isak bad Graham Potter om att fortsätta i VM-premiären
Glenn Strömberg i drama
De två skulle egentligen ha synts i tv inför matchen. Men på grund av tekniskt strul blev det inte så.
”Vi skulle varit med i bild inför matchen. Det gick… sådär… Glenn var på alla sladdar. Det blev ingen medverkan”, skriver Härenstam i en text i filmklippet.
Han berättar sedan för följarna vad som hänt:
– Det är halvtid här. Vi skulle ju ha varit med i bild här inför den här matchen, men Glenn var på lampan, han var på kameran så personalen fick komma hit. Du var på allting, säger han.
– Jag lyckades stänga av bilden, så det var två män som var här under och jag fick stå mot den och höll på att bränna upp armen, säger Strömberg och pekar först in under skrivbordet och sedan på de stora lamporna bakom dem.
GUIDE: Så går Sverige vidare till slutspel i fotbolls-VM 2026
Sverige leder gruppen
Deras tekniker som jobbar för SVT konstaterar också att Glenn Strömberg är lite ”stökig”.
– Håll dig borta från tekniken!, säger Chris Härenstam åt sin kollega.
Det var tur att inte Glenn Strömberg gjorde illa sig på riktigt och att de två kunde fullfölja matchen som det var tänkt. Dessutom fick de bevittna Sveriges fantastiska 5-1-seger som tog Blågult upp i ledning i grupp F.
GUIDE: Allt du behöver veta om fotbolls-VM 2026: Spelschema och tv-tider
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...