Zlatans öppna VM-flört med svenska landslaget i natt – efter Miraklet i Milano

Sverige till VM 2018.
Då kan man få sällskap av en viss Zlatan Ibrahimovic.
Sveriges meste målskytt genom tiderna skickade i alla fall en tydlig hälsning för det i natt.

Våra svenska landslagshjältar gick emot alla förhandstips och skickade ut Italien i går kväll. Efter 1-0 på Friends Arena och 0-0 på San Siro är Sverige klart för fotbolls-VM för första gången på 11 år.

Då kan en gammal vän göra sällskap till Ryssland nästa sommar. För även om Zlatan Ibrahimovic tackat för sig i svenska A-landslaget så började spekulationerna direkt efter slutsignalen när VM-biljetten säkrats.

”Vi är Zverige”

Zlatan själv gjorde även sitt bästa för att förstärka alla misstankar. Genom att skicka en tydlig passning i sociala medier efter ”Miraklet i Milano”.
”Vi är Zverige”, skrev Zlatan tillsammans med en bild på det svenska landslaget som säkrade VM-platsen i Milano.

Dessutom taggade han även in Svenska Fotbollförbundets officiella konto i sitt inlägg, ett tydligt tecken på att han verkligen vill att de skulle se hans inlägg.

”Jag tror han är med”

Två som verkligen tror att Zlatan gör oväntad comeback i en svensk landslagströja igen är två av ”Ibras” före detta landslagskollegor.
– Det är en svår fråga. Samtidigt känner man att det här laget har gjort något enormt, då kanske inte fokus ska ligga på Zlatan i kväll, säger Kim Källström som gäst i ”Breaking News”.
– Men jag tror att han är med.

Källström får även medhåll från Jonas Olsson, som också satt i studion, om att Zlatan kommer att spela för Sverige i VM nästa sommar.

LÄS MER: Kolla, här är Sveriges drömgrupp i fotbolls-VM nästa år

We are Zweden Svenska Fotbollslandslagen

Posted by Zlatan Ibrahimović on Monday, November 13, 2017

 

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...