Frölundas klubbrekord – flest matcher, mål och poäng genom tiderna

Frölunda är ett av SHL:s mest framgångsrika lag under 2000-talet.
Här är lagets egna rekord.

Grundad1944, som ishockeysektion i Västra Frölunda IF
ArenaScandinavium, 12 044 platser
Säsonger i Elitserien/SHL46
SM-guld5 – 1965, 2003, 2005, 2016, 2019
CHL-titlar5 – fler än någon annan klubb
Flest matcherJoel Lundqvist, 915
Flest målJoel Lundqvist, 198
Flest poängJoel Lundqvist, 511
Publikrekord31 144, Ullevi 2009

Vem har spelat flest matcher för Frölunda?

Joel Lundqvist — men svaret finns i fyra versioner.

SiffraVad den mäter
915Grundserien i SHL, hela karriären
174Slutspel i SHL
1 089Grundserie plus slutspel
1 048Hans matchnummer den 29 november 2022, då han passerade Jan Sandströms rekord
1 210Alla tävlingsmatcher i Frölundatröjan, inklusive CHL

915 är klubbrekordet i grundserien och det är också SHL:s rekord för flest matcher för en klubb. 1 048 är den siffra som cirkulerar mest, men den är en ögonblicksbild från mitten av hans sista säsong.

Topp tio, grundserien:

#SpelareMatcher
1Joel Lundqvist915
2Nicklas Lasu*783
3Ronnie Sundin705
4Magnus Kahnberg587
5Niklas Andersson548
6Mats Rosselli Olsen536
7Jonas Johnsson513
8Christian Bäckman480
9Jonas Esbjörs473
10Peter Ström472

*Aktiv spelare.

Lundqvist spelade i 20 säsonger för klubben, varav 14 som lagkapten.

Vem har gjort flest mål för Frölunda?

Joel Lundqvist, med 198 mål i grundserien.

#SpelareMål
1Joel Lundqvist198
2Niklas Andersson176
3Magnus Kahnberg169
4Tomi Kallio168
5Jonas Johnsson156
6Patrik Carnbäck133
7Ove Karlsson103
8Roger Åhsberg96
9Max Friberg*93
10Nicklas Lasu*91

Niklas Andersson gjorde sina 176 mål på 548 matcher, alltså i en betydligt högre takt än Lundqvist. Tomi Kallio behövde bara 433 matcher för att nå sina 168.

LÄS MER: Alla lagkaptener i SHL 2026/27 – klubb för klubb

Vem har gjort flest poäng för Frölunda?

Joel Lundqvist, 511 poäng. Han leder alla tre listorna.

#SpelareMatcherMålAssistPoäng
1Joel Lundqvist915198313511
2Niklas Andersson548176297473
3Jonas Johnsson513156196352
4Tomi Kallio433168180348
5Magnus Kahnberg587169168337
6Patrik Carnbäck379133179312
7Ryan Lasch29978230308
8Max Friberg*44893141234
9Henrik Tömmernes*44454179233
10Nicklas Lasu*78391141232

Ryan Lasch är den mest effektiva. 308 poäng på 299 matcher, alltså över en poäng per match — och han innehar SHL-rekordet för flest assist under en säsong med 53, satt 2021/22.

Vilka tröjor hänger i taket i Scandinavium?

Nio tröjor, och den senaste hissades den 17 oktober 2026.

NummerSpelareÅr
13Lars-Eric Lundvall2002
14Ronald ”Sura-Pelle” Pettersson2002
14Patrik Carnbäck2014
19Jörgen Pettersson2002
23Ronnie Sundin2016
24Niklas Andersson2017
29Stefan Larsson2002
5Christian Bäckman2024
20Joel Lundqvist17 oktober 2026

Nio tröjor men åtta nummer, eftersom 14 delas av Pettersson och Carnbäck.

Frölunda har en tydlig regel: ett tröjnummer kan pensioneras tidigast tre år efter att spelaren har avslutat sin karriär. Lundqvist slutade våren 2023.

Ceremonin hölls före hemmamatchen mot Skellefteå, som Frölunda vann efter straffar. Mats Rosselli Olsen och Ryan Lasch hjälpte till att hissa tröjan.

LÄS MER: SHL-klubbarna som aldrig vunnit SM-guld

Hur många SM-guld har Frölunda?

Fem: 1965, 2003, 2005, 2016 och 2019. Till det kommer sju SM-silver.

ÅrResultatMotståndare
2019GuldDjurgården, 4–2
2016GuldSkellefteå, 4–1
2006SilverFärjestad, 2–4
2005GuldFärjestad, 4–1
2003GuldFärjestad, 4–0
1996SilverLuleå, 1–3
1980SilverBrynäs, 2–3
1970SilverBrynäs
1967SilverBrynäs, 0–2
1966SilverBrynäs, 1–2
1965GuldBrynäs
1962SilverDjurgården

Fyra av de fem gulden har kommit på 2000-talet. Mellan 1965 och 2003 gick 38 år.

Joel Lundqvist var med i fyra av dem — 2003, 2005, 2016 och 2019 — vilket är ett klubbrekord. 17 spelare har två guld. Ingen annan har tre.

Frölunda förlorade fyra SM-finaler mot Brynäs på 1960- och 70-talen och vann sedan tre mot Färjestad på 2000-talet.

LÄS MER: Alla utländska huvudtränare i SHL:s historia

Hur många CHL-titlar har Frölunda?

Fem — och ingen annan klubb i Europa har vunnit mer än en gång.

ÅrFinal
2016
2017
2019
2020
20263–2 mot Luleå efter förlängning, Scandinavium, 3 mars

Finalen 2026 var bara den andra i CHL:s historia som avgjordes i förlängning. Max Friberg utsågs till turneringens mest värdefulla spelare med 12 poäng på 13 matcher.

Säsongen 2025/26 slutade därmed med en europatitel och ett utslaget kvartsfinallag. Frölunda blev tvåa i grundserien med 101 poäng och förlorade kvartsfinalen mot Luleå med 2–4, trots en 7–0-seger på vägen dit.

Vad är publikrekordet för Frölunda?

31 144 åskådare, på Nya Ullevi den 28 december 2009. Frölunda vann 4–1 mot Färjestad, och det var då europeiskt klubbrekord i publik på en ligamatch.

Inomhus är bilden rörigare och det beror på arenans andra verksamhet.

SiffraVad det var
14 606Whitney Houston, konsert 1988. Inte hockey
13 963Sverige–Tjeckoslovakien 1971. Landskamp, inte Frölunda
12 044Utsålt, bland annat i CHL-finalen 2026

Frölundas eget matchrekord i Scandinavium går inte att belägga, och vi redovisar därför inte någon siffra hellre än en felaktig.

Publiksnittet är däremot högst i SHL: 11 769 säsongen 2025/26, 11 359 året innan och 10 563 året innan dess.

Damlagets SM-guldmatch 2025 sågs av 8 488 personer, vilket uppges vara ett publikrekord i svensk damishockey.

Så har vi räknat

  • Huvudtabellerna avser grundserien i Elitserien och SHL sedan 1975/76. Slutspel redovisas separat där uppgiften finns. Det är skälet till att Joel Lundqvists matchantal står som 915 och inte 1 089 eller 1 210.
  • Siffrorna är hämtade 23 oktober 2026. Max Friberg, Henrik Tömmernes och Nicklas Lasu är aktiva och deras tal stiger under säsongen.
  • Frölunda spelade inte i högsta serien 1984/85–1988/89. Klubben har därför 46 säsonger av 51 möjliga sedan Elitseriens premiär.
  • SM-guldet 1965 och silvren 1962 och 1970 avgjordes i seriespel, inte i slutspel. ”Final” betyder därför inte samma sak genom hela tabellen.
  • CHL-titlarna räknas separat från SM-guld. Det är två olika tävlingar och de blandas ofta ihop i sammanställningar.
  • Arenans konsertkapacitet och landskampsrekord är inte klubbrekord. Se avsnittet om publik.
  • Kontrollerat 23 oktober 2026 mot SHL:s rekordsidor.

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...

 

Läs mer om...