Färjestads klubbrekord – flest matcher, mål och poäng genom tiderna

Färjestads BK är den mest framgångsrika klubben i SHL:s historia.
Här är klubbens egna rekord.

Grundad10 november 1932
ArenaLöfbergs Arena, Karlstad
Säsonger i Elitserien/SHL51 av 51 — enda klubben
SM-guld10
SM-finaler21
Flest matcherPer Åslund, 880
Flest målHåkan Loob, 261
Flest poängHåkan Loob, 499
Lagrekord118 poäng 2001/02 – SHL-rekord

Vem har spelat flest matcher för Färjestad?

Per Åslund – och han spelar fortfarande.

#SpelareMatcher
1Per Åslund*880
2Mathias Johansson662
3Jörgen Jönsson609
4Tommy Samuelsson603
5Thomas Rhodin600
6Joakim Nygård595
7Rickard Wallin542
8Peter Nordström536
9Pelle Prestberg494
10Thomas Rundqvist493

*Aktiv spelare.

Åslund passerar 900 grundseriematcher under säsongen 2026/27. Han skrev på ett nytt ettårskontrakt i april 2026.

Räknat med slutspel är avståndet ännu större. Åslund hade 953 matcher till och med säsongen 2024/25, före Mathias Johansson med 825 och Jörgen Jönsson med 769.

LÄS MER: Alla SM-guld och vinnare genom tiderna – komplett lista

Vem har gjort flest mål för Färjestad?

Håkan Loob, med 261 mål.

#SpelareMål
1Håkan Loob261
2Per Åslund*217
3Jörgen Jönsson193
4Pelle Prestberg181
5Thomas Rundqvist174
6Joakim Nygård161
7Jan Ingman133
8Anders Steen132
8Jonas Höglund132
10Mathias Johansson130

*Aktiv spelare.

Loob nådde sina mål på betydligt färre matcher än Åslund. Räknat med slutspel har Loob 305 mål för klubben.

Loob innehar dessutom SHL:s poängrekord för en enskild säsong: 76 poäng 1982/83. Det har stått i över 40 år.

LÄS MER: Alla poängkungar genom tiderna – hela listan

Vem har gjort flest poäng för Färjestad?

Håkan Loob, 499 poäng — men rekordet är hotat i år.

#SpelareMålAssistPoäng
1Håkan Loob261238499
2Per Åslund*217268485
3Jörgen Jönsson193273466
4Thomas Rundqvist174270444
5Pelle Prestberg181160341
6Mathias Johansson130194324
7Joakim Nygård161161322
8Rickard Wallin106205311
9Peter Nordström120185305
10Tommy Samuelsson80204284

*Aktiv spelare.

Per Åslund behöver femton poäng för att gå om Håkan Loob. Det är en normal halvsäsong för honom, så klubbens poängrekord kommer förmodligen att byta innehavare under 2026/27.

Räknas slutspel med ser listan annorlunda ut. Då leder Jörgen Jönsson med 588 poäng före Loob på 566 och Rundqvist på 515. Jönsson har 122 slutspelspoäng, fler än någon annan i klubben.

Bland backarna leder Thomas Rhodin med 343 poäng, följd av Tommy Samuelsson med 321.

LÄS MER: SHL-klubbarna som aldrig vunnit SM-guld

Hur många SM-guld har Färjestad?

Tio — och samtliga har tagits efter Elitseriens start 1975. Ingen annan klubb har fler SM-guld i den eran.

ÅrTränare
1981Conny Evensson
1986Conny Evensson
1988Per Bäckman
1997Per Bäckman
1998Bo Lennartsson
2002Bengt-Åke Gustafsson
2006Leif Strömberg
2009Tommy Samuelsson
2011Tommy Samuelsson
2022Tomas Mitell

Färjestad har spelat 21 SM-finaler och förlorat elva: 1976, 1977, 1983, 1987, 1990, 1991, 2001, 2003, 2004, 2005 och 2014.

Sex raka finaler mellan 2001 och 2006 är klubbens mest intensiva period. De vann två av dem. Guldet 2022 kom efter elva års väntan och togs under en säsong där klubben bytte tränare i februari.

Till det kommer 11 segrar i grundserien.

Vilka spelare har flest SM-guld med Färjestad?

Jörgen Jönsson och Peter Nordström, med fem var — 1997, 1998, 2002, 2006 och 2009. De två spelade tillsammans i klubben under hela den perioden, och ingen annan Färjestadspelare är i närheten.

Vilka tröjnummer är pensionerade?

Åtta nummer hänger i taket i Löfbergs Arena.

NummerSpelareDatum
5Håkan Loob27 september 1996
2Tommy Samuelsson14 december 1998
9Thomas Rundqvist14 december 1998
9Ulf Sterner13 november 2001
21Jörgen Jönsson26 december 2009
17Mathias Johansson24 november 2012
51Rickard Wallin23 september 2017
19Peter Nordström30 november 2019

Nummer 9 delas av Thomas Rundqvist och Ulf Sterner.

Vad är Färjestads lagrekord?

Säsongen 2001/02 är inte bara Färjestads bästa — den är SHL:s bästa.

RekordVärdeSäsong
Flest poäng i en grundserie1182001/02
Flest vinster i en säsong422001/02
Flest mål i en grundserie1982000/01
Längsta segersvit16 raka2001
Längsta svit över säsongsgräns17 raka2002

118 poäng på 50 matcher är ligarekord och har stått sedan 2002.

Den sexton matcher långa segersviten sattes mellan 27 september och 13 november 2001. Skellefteå tangerade den i januari 2023 men har inte slagit den.

Och säsongen slutade med SM-guld.

Så har vi räknat

  • Huvudtabellerna avser grundserien i Elitserien och SHL sedan 1975/76. Slutspel redovisas separat där uppgiften finns, och det ändrar ordningen i poängligan — Jörgen Jönsson leder det måttet.
  • Siffrorna är hämtade 23 oktober 2026. Per Åslund är aktiv och hans tal stiger under säsongen.
  • Färjestad har spelat samtliga 51 säsonger sedan Elitseriens premiär och är ensam om det. Klubben har aldrig flyttats ned sedan uppflyttningen 1965.
  • Samtliga tio SM-guld har tagits efter 1975. Färjestad vann inget SM före Elitseriens start, vilket skiljer klubben från Brynäs och Leksand.
  • Lagrekordet 118 poäng gäller trepoängssystemet. Klubbens egen rekordsida anger också 60 poäng som ett rekord, och det avser tvåpoängseran. De två är inte jämförbara.
  • Antalet vinster 42 räknar alla segrar. Räknat enbart på segrar i ordinarie speltid blir siffran 33, vilket är det tal klubben själv anger.
  • Kontrollerat 23 oktober 2026 mot SHL:s rekordsidor.

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...

 

Läs mer om...