Svenskarna tycker att Armand Duplantis ska stå över Finnkampen

Om drygt en vecka är det dags för Finnkampen.
Armand Duplantis har valt att stå över tävlingen – ett beslut som svenskarna verkar köpa rakt av.
Han vet vad som är bäst för honom”, skriver en person på Sportbibelns Facebooksida.

Som vanligt går Armand Duplantis, 26, liv i raketfart. Den här sommaren är inget undantag. Det har varit bröllop, flytt till Monaco, skadebekymmer, EM-uppladdning och låtsläpp för den duktiga friidrottaren.

Han vann, precis som förväntat, finalen i friidrotts-EM tämligen enkelt på 6,15 m. En höjd som även var nytt mästerskapsrekord. Den grekiske konkurrenten Emmanouil Karalis, 26, försökte pressa ”Mondo” men var egentligen inte alls nära att bryta svenskens imponerande segersvit när det kommer till mästerskap. Det var hans fjärde raka EM-guld, hans 13:e raka mästerskapsguld.

LÄS MER: SVT-profilen hyllar Armand Duplantis efter guldet i friidrotts-EM

Ingen Duplantis i Finnkampen

Bara några dagar efter EM var det dags för Diamond League-tävling i schweiziska Lausanne. Där blev det en ny duell mot Karalis. Men Duplantis vann på 6,21 m och testade även på världsrekordshöjd (6,32 m), dock utan framgång. Årets sista Diamond League-gala äger rum i Bryssel 4-5 september. Dessförinnan ska många svenska friidrottare tävla i Finnkampen i Helsingfors (29-30 augusti). Men Armand Duplantis är inte en av dem – han har valt att stå över den klassiska tävlingen.

När Sportbibeln frågade läsarna om vad de tycker om stavhopparens beslut var de flesta fullt förstående till varför han valt att nobba Finnkampen.
Hans tävlingsprogram är nog tillräckligt tufft ändå. Finnkampen kan kanske ge andra svenska stavhoppare en liten chans att få synas”, kommenterar en person på Sportbibelns Facebooksida.
Han ger någon annan chans att vinna, generöst av honom!”, skriver en annan.
Min åsikt är att det vet Mondo bäst själv varför han gör det han gör”, uttrycker en tredje.
Han gör det som känns bäst för honom”, skriver någon.

Han vet vad som är bäst för honom”, kommenterar en läsare.
Han måste sortera. Kan inte vara med på allt”, skriver en om EM-guldmedaljören.
Helt rätt. Det är som om Zlatan hade farit och spelat en korpenmatch i fotboll”, skriver någon lite skämtsamt.

LÄS MER: Axelina Johanssons stora familjesorg påverkade henne under EM

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...