Han blev erbjuden en plats i skidlandslaget, men tackade nej.
Nu säger supertalangen Alvar Myhlback att han inte kommer låta sig övertalas av nya landslagstränaren Egil Kristiansen.
– Nej, det har jag ingen lust att diskutera med honom, säger Alvar till SVT Sport.
Det är långlopp, Ski Classics och Vasaloppet som gäller för Alvar Myhlback, 20. Trots att han var uttagen till vinter-OS och gjorde det bra i sprinten (där han gick till semifinal och till slut kom nia) verkar han inte ha fått mersmak när det kommer till traditionell skidåkning.
Förra veckan fick Myhlback en plats i A-landslaget, men nobbade erbjudandet. Han har helt enkelt inte fokus på världscupen och hemma-VM i Falun nästa säsong. Han vill fortsätta att satsa på långloppscupen Ski Classics – och komplettera med VM om det går.
LÄS MER: Alvar Myhlbacks fina ord efter landslagskompisens tuffa beslut
Alvars ord om VM i Falun
Sveriges nya herrtränare Egil Kristiansen gillar Alvar och hade mer än gärna sett honom i landslaget.
– Han är en supertalang och personligen skulle jag vilja att han satsar på traditionell längdåkning till VM i Falun. Det är något han kanske bara får uppleva en gång i livet i sin karriär och han tar tag i långloppskarriären efter det, säger han till SVT Sport.
Men någon övertalningskampanj har han inte mycket för.
– Nej, det har jag ingen lust att diskutera med honom. Jag har mitt upplägg och det är ingen som kommer kunna påverka mig i det. Det blir kul att förhoppningsvis lära känna honom och så där… Men just det, det pratar jag bara med de som jag har att prata med, säger Alvar.
20-åringen erkänner samtidigt att han gärna tävlar i VM om det är möjligt. Däremot kommer han inte gråta floder om det inte blir så.
– VM kommer att bli jättemäktigt. Jag var på plats senaste VM (2015) och det är kittlande. Om det passar in och jag har en kropp som fungerar så finns det absolut en möjlighet att kvala dit men det är inget som jag kommer att lägga fokus på i sommar. Jag vill förverkliga mina mål inom långlopp, säger han.
LÄS MER: Alvar Myhlback kritiseras av sina följare på grund av en video
Det är såklart trist att Alvar inte vill vara med i landslaget utan hellre satsar på långlopp. Det tror jag många skidintresserade svenskar tycker. Men det är hans val och vi önskar honom lycka till med den nya säsongen.