Gustaf Berglund tycker att Alvar Myhlback ska satsa mer på traditionell skidåkning och mindre på långlopp.
Han uppmanar talangen att satsa stenhårt mot Falun-VM nästa år.
– Det skulle vara väldigt roligt att få se honom i det mästerskapet, säger Berglund till Sportbibeln.
Både Gustaf Berglund, 27, och Alvar Myhlback, 20, var med och tävlade i vinter-OS. Berglund mäktade med en niondeplats i den avslutande femmilen och Myhlback kom på samma placering fast i sprinten. Bortsett från Truls Gisselmans, 24, sjundeplats i skiathlonen var det här Sveriges bästa prestationer på herrsidan i det rekorddåliga mästerskapet.
Nu är siktet redan inställt på hemma-VM i Falun 2027. Alvar, som vanligtvis utgår från långloppscupen Ski Classics och sen gör någon tävling i världscupen på sidan, har till och med hintat om att han är riktigt sugen på att tävla i VM nästa år. I alla fall så länge inte någon tävling krockar med Vasaloppet. Det är alltid hans största prio.
LÄS MER: Pengaregn för Jonna Sundling – krossar tidigare rekordet
Berglunds ord om Alvar
Gustaf Berglund uppmanar nu sin yngre ”kollega” Alvar Myhlback att verkligen satsa på den traditionella skidåkningen i år, för att ha chansen att utmana i VM.
– Jag skulle säga att Alvar är unik i hur pass långt han har kommit i sin skidåkning och hur driven han är till sin ringa ålder. Jag hoppas att han överväger att satsa på traditionellt mot Falun-VM 2027 för att han är en åkare som har spetskvalitéer. Det skulle vara väldigt roligt att få se honom i det mästerskapet, säger han till Sportbibeln.
Hur är Alvar Myhlback som person då?
– Han är rolig och bidrar med mycket i en grupp. Han viker inte ner sig utan han fortsätter till han är färdig. Ja, det är väl det som sammanfattar Alvar lite grann skulle jag säga.
GUIDE: Skid-VM i Falun 2027: Schema, tv-tider och resultat
Vi är nog många som önskar att Alvar Myhlback ska satsa helhjärtat på den traditionella skidåkningen. Så kanske vi får se en VM-medalj redan nästa år.