Ingen kunde hålla sig för skratt.
När SVT-reportern Johan Ejeborg imiterade flera kändisprofiler vek sig André Pops och Pernilla Wiberg av garv i Vinterstudion – och det kan vara bland det mest pricksäkra vi har sett.
Johan Ejeborg har en lång historik inom SVT:s väggar. Han har varit anställd på kanalen sedan 1994, och främst fungerat som reporter och kommentator för SVT:s räkning.
Klockren imitation
Hans röst är kanske främst förknippad med motorsport och den alpina skidåkningen, men inom sin roll på Sveriges Television har Johan Ejeborg varit otroligt mångfacetterad och arbetat med flera stora mästerskap inom idrottens värld.
LÄS MER: Robert Gustafsson bjuder på rent humorguld som backhoppare
Bland annat var han en av SVT:s utsände på vinter-OS i Vancouver 2010, där han verkligen briljerade när han imiterade flera olika kändisar i kanalens programpunkt ”Uppvärmningen”.
Härmar Stenmark
Johan Ejeborg uppmanas härma flera olika svenska sportprofiler, se videon här nedanför. Vinterstudion med programledaren André Pops och hans radarpartner Pernilla Wiberg som är på plats i Vancouver tillsammans med Ejeborg kan inte få nog, och vill bara höra ännu mer.
LÄS MER: Stora bluffen om Ingemar Stenmark har blivit känd efter alla år
Han imiterar kändisar som Ingemar Stenmark, Björn Borg, Bengt ”Bengan” Johansson, Christer Ulfbåge och Peter Jihde. Imitationen av den sistnämnde kryddas lite också med en plötslig pik från Pernilla Wiberg.
Wibergs sköna pik
Peter Jihde har också en gång i tiden arbetat för SVT, men under mästerskapet var han anställd av konkurrenten TV4. Då passar den före detta alpinstjärnan Wiberg att håna Jihde.
Hon tittar på Johan Ejeborg, som precis avslutat en klockren imitation av profilen som då var aktuell med den folkkäre musiktävlingen Idol, och säger:
– Peter. Det räcker nu. Tillbaks till Sverige och Idol, se videon här nedanför.
LÄS MER: Peppe Engs oväntade hån av Peter Jihde i direktsändning: ”Vad är det?”
En pik som studion tar med allra största glädje och Ejeborg fortsätter att imitera just Peter Jihde. Sedan fortsätter klippet, som går att se nedan, med flera klockrena imitationer och precis som André Pops och hans studiokollegorna fullkomligt viker vi oss av skratt. Så roligt!