Stina Nilssons ord om Alvar Myhlback som alla måste få höra

Mycket med Alvar Myhlback påminner om Stina Nilsson.
Långloppsstjärnorna gillar båda att gå sin egen väg.
– Jag tycker att han är så cool som har modet att göra det han själv vill, säger Nilsson inför helgens premiär.

Den ena har precis påbörjat sin resa mot världstoppen. Den andra är inne på sin tredje elitsatsning.

Men det finns en hel del likheter mellan Stina Nilsson, 32, och Alvar Myhlback, 19.

Båda är nytända stjärnor i långloppscupen. Båda tog var sin smått sensationell seger i Vasaloppet tidigare i år.

LÄS MER: Nya beskedet om Kristine Stavås Skistad efter fiaskot i Norge

Och båda gör lite det de själva känner för.
– Alvar är verkligen unik. Jag tycker att han är så cool som har modet att göra det han själv vill och det som passar honom för stunden. En stor eloge till honom, han gör helt rätt som bara gör det han själv tycker bäst om, säger Stina Nilsson på en digital pressträff inför helgens långloppspremiär i österrikiska Bad Gastein.

Stina om Myhlback

Precis så har hon själv resonerat genom åren. För fem år sedan var hon världens bästa sprintåkare, regerande olympisk mästarinna, när hon släppte bomben att hon byter sport till skidskytte.

Förra året var det dags igen, när hon lämnade skidskyttet för en ny längdsatsning, fast den här gången på långlopp.

LÄS MER: Sanningen om Ebba Andersson – därför nobbar hon världscupen

Många är de förståsigpåare som haft åsikter om Stina Nilssons val. På samma sätt har Alvar Myhlback fått ta emot kritik för att han tydligt prioriterat långloppen framför en satsning på världscupen och vinter-OS.
– Jag vill ju tro att jag inte påverkas, säger Alvar Myhlback om åsiktskören.
– Sedan tror jag att man påverkas mer än man tror. Men ibland kanske det också blir så att jag blir påverkad på så sätt att jag går motsatt väg mot den alla andra vill att jag ska göra. Men jag försöker alltid gå den vägen som jag vill. Min väg.

Stinas råd till Alvar

Stina Nilssons enda råd är att inte lyssna på några.
– Om man bara kollar på hur Alvar väljer att göra så tror jag att han är den sista att behöva råd från någon. Han står nog stark och trygg på marken, säger Nilsson.

GUIDE: Allt du behöver veta om Ski Classics säsongen 2025-26: Hela schemat

Snarare tycker hon att fler borde följa 19-åringens exempel. Han har visat att det går utmärkt att kombinera satsningarna, nu senast genom en skrällartad tredjeplats i den klassiska världscupsprinten i Trondheim förra veckan.
– Ja, jag tycker inte att steget mellan traditionell skidåkning och långlopp behöver vara så stort. Så det är fint att se att Alvar gör så bra ifrån sig på båda.

Visst ser man fram emot en vinter med Stina Nilsson och Alvar Myhlback? Dela artikeln och säg din åsikt!

Fakta: Långloppscupen

13 december: 7 km, lagtempo, Bad Gastein, Österrike.

14 december: 36 km, Bad Gastein Criterium, Österrike.

17 januari: 55 km, La Diagonela, Engadin, Schweiz.

25 januari: 70 km, Marcialonga, Italien.

30 januari: 1,5 km (sprint), Bedrichov, Tjeckien.

1 februari: 50 km, Jizerská 50, Tjeckien.

1 mars: 90 km, Vasaloppet, Sverige.

7 mars: 50 km, damer, Orsa Grönklitt, Sverige.

8 mars: 50 km, herrar, Orsa Grönklitt, Sverige.

14 mars: 54 km, Birkebeinerrennet, Norge.

21 mars: 50 km, Marcialonga Bodø, Norge.

28 mars: 45 km, Reistadløpet, Norge.

29 mars: 60 km, Grand Finale Summit 2 Senja, Norge.