Skid VM 2019: TV-tider, komplett schema och resultat

Skid VM 2019 avgörs i Seefeld in Tyrol och Innsbruck i Österrike mellan 19 februari och 3 mars 2019. Världsmästerskapen i skidor äger rum vartannat år, förra mästerskap stod finska Lahti värd. Mästerskapet blev en liten besvikelse för svensk del då vi fick åka hem med bara fyra medaljer (två brons och två silver). Charlotte Kalla knep silver i klassisk stil och brons i skiathlon. Damlaget med Anna Haag, Ebba Andersson, Stina Nilsson och givetvis Charlotte Kalla, tog även silver i stafett. Utöver det tog herrarna brons i stafett.

Förväntningarna på Sverige i Skid VM 2019 är höga, inte minst med tanke på framgångarna i OS i Sydkorea 2018.

Det allra första Skid VM arrangerades redan 1925, då i Janské Lázně, Tjeckien.

Skid VM 2019
170304 Charlotte Kalla, Sverige, under loppet över 30 km fristil under dag 10 av skid-VM den 4 mars 2017 i Lahti.
Foto: Carl Sandin / BILDBYRÅN 

När börjar Skid VM 2019?

Skid VM 2019 pågår mellan 19 februari och 3 mars. Tävlingarna öppnar med träning i nordisk kombination i Innsbruck och avslutas med herrarnas masstart i längd den 3 mars i Seefeld. Avslutningsceremonin är också den 3 mars klockan 15:30 och visas i SVT.

Vilka sänder Skid-VM 2019?

Sveriges Television med populära ”Vinterstudion” äger rättigheterna till Skid VM 2019. Tävlingarna kommer att sändas i SVT1, SVT2 samt SVT Play.

Skid VM 2019
180219 Andreas Wellinger of Germany competes in the Men’s Team Ski Jumping during day ten of the 2018 Winter Olympics on February 19, 2018 in Pyeongchang.
FOTO: Carl Sandin / BILDBYRÅN

Skid VM 2019 – tider

Onsdag 20 februari 

09:30, Nordisk kombination (träning), HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
12:30, Längd, kval damer 5km (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld
14:00, Längd, kval herrar 10km (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld
14:00, Backhoppning, herrar HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
16:00, Öppningsceremoni Medal Plaza Seefeld

Torsdag 21 februari

09:30, Nordisk kombination (träning) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
12:00, Längd Quali Sprint Ladies and Men (Skating) Cross-Country Arena Seefeld
14:00, Backhoppning (Träning) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
14:30, Sprint final, herrar och damer, Cross-Country Arena Seefeld
16:30, Medaljceremoni, Medal Plaza Seefeld

Fredag 22 februari

09:30, Nordisk kombination, Trial HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
10:00-11:30, Längd (träning) Cross-Country Arena Seefeld
10:30, nordisk kombination, Backhoppning HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
11:30-01:00, Längd, (träning) Cross-Country Arena Seefeld
13:30, Backhoppning, Trial HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
14:30, Backhoppning (kval) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
16:15, Nordisk kombination (individuell) Gundersen 10km Cross-Country Arena Seefeld
18:30, Medaljceremoni, Medal Plaza Seefeld

Lördag 23 februari

09:30, Nordisk kombination (träning) HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
11:00, Längd Skiathlon, damer 15km, Cross-Country Arena Seefeld
12:30, Längd Skiathlon, herrar 30km, Cross-Country Arena Seefeld
13:30, Backhoppning, Ski Jumping HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
14:30, Backhoppning, Ski Jumping HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
18:30, Medaljceremoni, Medal Plaza Seefeld

Söndag 24 februari

09:30, Längd, (kval) Sprint, herrar och damer, Cross-Country Arena Seefeld
09:30, Nordisk kombination, Sprint, HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
10:30, Nordisk kombination, backhoppning, Team Sprint HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
11:30, Längd final damer och herrar (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld
13:30, Nordisk kombination, Team Sprint 2×7,5km Cross-Country Arena Seefeld
13:45, Backhoppning, Trial Team Ski Jumping HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
14:45, Backhoppning, Team HS130 Bergisel Schanze Innsbruck
18:30, Medaljceremoni

Måndag 25 februari

10:00, Nordisk kombination (träning), Ski Jumping HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
13:00, Backhoppning (träning) damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
16:00, Backhoppning (träning) damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
15:30-17:30, Nordisk kombination, Cross-Country Arena Seefeld

Tisdag 26 februari

10:00, Nordisk kombination (träning) HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
12:30, Backhoppning, träning, herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
13:30, Längd damer, 10km (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld
15:00, Backhoppning, Trial damer HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
16:00, Backhoppning, Quali damer HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
15:30-17:30, Nordisk kombination (träning) Cross-Country Cross-Country Arena Seefeld
18:30, Medaljceremoni Medal Plaza Seefeld

Onsdag 27 februari

10:00, Nordisk kombination, träning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
14:00, Längd, herrar, 15km (klassisk) Cross-Country Arena Seefeld
15:00, Backhoppning, damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
16:00-17:30, Nordisk kombination (träning) Cross-Country Cross-Country Arena Seefeld
16:15, Backhoppning, damer, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
18:30, Medaljceremoni Medal Plaza Seefeld
19:30, Backhoppning, (träning) herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld

Torsdag 28 februari

10:00, Nordisk kombination, Trial, Backhoppning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
11:00, Nordisk kombination, Backhoppning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
13:00, Längd, Relay, Damer, 4x5km Cross-Country Arena Seefeld
15:15, Nordisk kombination, individuell, Gundersen 10km Cross-Country Arena Seefeld
15:30, Backhoppning, herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
16:30, Backhoppning, kval, herrar, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
18:30, Medaljceremoni Medal Plaza Seefeld

Fredag 1 mars

10:00, Nordisk kombination, träning, backhoppning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
12:00, Backhoppning, träning, Mixed Team Ladies HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
12:00, Backhoppning, träning, Mixed Team Ladies HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
13:15, Längd, Relay, herrar, 4x10km Cross-Country Arena Seefeld
15:00, Backhoppning, Trial, herrar, HS109m Toni Seelos Schanze Seefeld
16:00, Backhoppning, herrar, HS109m Toni Seelos Schanze Seefeld
16:00-17:30, Nordisk kombination, längd, Cross-Country Cross-Country Arena Seefeld
18:30, Medaljceremoni, Medal Plaza Seefeld

Lördag 2 mars 

10:00, Nordisk kombination, Trial Team, Backhoppning, HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
11:00, Nordisk kombination, Team Ski Jumping HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
12:15, Längd, Masstart, damer, 30km (Skating) Cross-Country Arena Seefeld
14:45, Nordisk kombination, Team Cross-Country 4x5km Cross-Country Arena Seefeld
15:00, Backhoppning, Trial Mixed Team HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
16:00, Backhoppning, Mixed Team HS109 Toni Seelos Schanze Seefeld
18:30, Medaljceremoni Medal Plaza Seefeld

Söndag 3 mars

13:00, Längd, Masstart, herrar 50km (Skating) Cross-Country Arena Seefeld
15:30, Avslutningsceremoni Cross-Country Arena Seefeld

Medaljligan Skid VM 2019