Hanna Öberg pausar karriären för att bli mamma.
Det är såklart ett fint besked för henne och sambon Martin Ponsiluoma, men för svenskt skidskytte är det en riktig smäll.
När även Linn Gestblom ställer in säsongen är damlandslaget i gungning.
Det här är en kommentar. Åsikterna är skribentens egna.
Hanna Öberg, 30, är den ledande skidskytten i damlandslaget och har varit det under lång tid, både under mästerskap och i världscupen. Det är henne de andra lutar sig mot när det behövs trygghet och erfarenhet. Kollegan Ella Halvarsson, 26, kallar henne för en ”grundpelare i laget” och säger att ”vi får försöka leva upp till det så gott vi kan” under tiden hon är mammaledig. Det blir med andra ord svårt för någon annan att bara kliva in och ersätta henne i laget.
LÄS MER: EM i skidskytte 2027: datum, tv-kanal och svenska åkare i Pokljuka
LÄS MER: Allt du behöver veta om Philip Lindkvist Flötten: Lön, karriär och familj
Svårt att ersätta Hanna
Nu visar det sig att det inte enbart är Öberg d.ä. som saknas nästa säsong. Linn Gestblom, 32, är också gravid och vet inte hur det blir med karriären framöver när barnet har kommit. Sverige tappar alltså två av sina mest rutinerade damer samtidigt. Två åkare som vunnit OS-guld och VM-medaljer i stafett tillsammans. Hur ersätter man det?
Givetvis ligger det mesta av ansvaret på Elvira Öbergs, 27, axlar. Hon och Anna Magnusson, 31, kommer leda det här landslaget framöver. Den sistnämnda hade en otroligt fin säsong i fjol, men det känns osannolikt att hon kommer prestera på samma jämna, höga nivå även i år. Där bakom känns det tyvärr aningen tunt. Ella Halvarsson var grym under debutsäsongen, men betydligt svagare förra året. Anna-Karin Heijdenberg, 26, väntar fortfarande på sitt ordentliga genombrott.
Svenska damlandslaget i skidskytte 2026/27:
| Åkare | Klubb |
|---|---|
| Anna Magnusson | Piteå SSK |
| Anna-Karin Heijdenberg | Tullus SG |
| Ella Halvarsson | Biathlon Östersund |
| Elvira Öberg | Piteå SSK |
| Johanna Skottheim | Lima SKG |
| Sara Andersson | Mora Biathlon |
Kan ta år att komma tillbaka
Ingen skugga ska falla på Hanna Öberg och Linn Gestblom. Barn är en självklar del av livet – de gör naturligtvis inget fel. Men det blir uppenbart att Sverige saknar bredden nu framöver. Framtiden för damlandslaget, särskilt när det kommer till stafetten där vi brukar vara så starka, är ordentligt oviss. Det krävs att fyra duktiga skidskyttar kan prestera samtidigt. Ett enda dåligt skytte kan förstöra allt. Öberg har varit tryggheten i laget och den rollen går inte att träna fram på några veckor eller kanske ens månader.
Har Sverige riktigt otur (säg att Gestblom som fyller 33 i sommar kanske lägger av, och Öberg blir borta mer än ett år) kan det ta flera år att hämta sig från det här stora tappet. Det kanske inte bara handlar om nästa vinter. De ”unga” är påväg, men de är samtidigt över 25 år nu och måste verkligen börja prestera. Det är Halvarsson, Heijdenberg och Sara Andersson, 23, som har pressen på sig nu. De är Sveriges framtid – hög tid att visa det.
Läs mer:
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...