Petter Northug rasar – mot kaoset kring skid-VM

Det är fortfarande ingen som köpt sändningsrättigheterna till skid-VM i Falun 2027.
Det tycker ikonen Petter Northug är för dåligt.
– Det blir kaos, säger han enligt Expressen.

Han är en av längdskidåkningens största profiler någonsin. Petter Northug, 40, har vunnit OS- och VM-guldmedaljer, bytt från traditionell skidåkning till långlopp och nu även lärt sig dansa i TV4:s nöjesprogram Let’s Dance.

Trots att han har många järn i elden nu för tiden har Petter Northug givetvis en åsikt om det som händer i skidvärlden. Varken i Sverige eller i Norge har något tv-bolag värvat sändningsrättigheterna för skid-VM i Falun nästa år.

LÄS MER: Frida Karlssons känga till Petter Northug i Let’s Dance

Northugs kritik inför VM

Northug tycker att det är på tok för dåligt att inget bolag lyckats lösa rättigheterna ännu,
– Det skulle man ha löst på förhand. I Norge börjar man lösa världscupen, men VM är inte klart. NRK vill säkert, men det vill säkert TV2 och Viaplay också, säger han till Expressen.

I Norge är hela världscupen delad mellan NRK, Viaplay och TV2. Det är ett upplägg som Petter Northug i grunden inte gillar. Och det är ingenting han vill se under VM, varken nu eller i framtiden.
– Det är svåröverskådligt redan innan detta. För en tv-tittare som inte är så insatt är det svårt att veta var man hittar vad och vilken helg. Det blir kaos. Man får hoppas att de löser VM på ett bra sätt och att det inte blir uppdelat, säger han till kvällstidningen.

LÄS MER: Skid-VM i Falun 2027: Schema, tv-tider och resultat

Petter Northugs främsta meriter som skidåkare:

ÅrMästerskap/tävlingResultat
2010OS🥇🥇🥈
2010Världscupen🥇 Totalt
2011VM🥇🥇🥇🥇
2013VM🥇🥇🥇
2013Världscupen🥇 Totalt
2014OS🥇
2015VM🥇🥇🥇🥇
2015Tour de Ski🥇

* Totalt: 4 OS-guld, 13 VM-guld och 2 totala världscuptitlar.

Varken SVT eller Viaplay i Sverige kan ge några tydliga besked om vad som kommer hända framöver.
– Jag kan bara säga att det här är en jättefin rättighet. Och jag hoppas att det är löst snart, säger SVT:s vd Anne Lagercrantz till TT.
– Jag kan inte säga något mer än att skid-VM på hemmaplan ju är en fantastisk upplevelse, fortsätter hon.

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...