Nya beslutet i Norge som påverkar Stina Nilsson

Stina Nilsson vann långloppet Marcialonga Bodö förra säsongen.
Nu tvingas Ski Classics göra en drastisk förändring inför tävlingen nästa helg – precis som de gjorde förra året.

Ända sedan Stina Nilsson, 32, bestämde sig för att sluta med skidskytte och i stället satsa på långlopp har hennes karriär fått ett litet uppsving igen. Att tävla i Ski Classics verkar mer vara hennes grej.

Förra säsongen, vilket var Stina Nilssons debutsäsong i Ski Classics, kom hon på tredjeplats i totalställningen. Bland annat tack vare segrar i Vasaloppet, Marcialonga Bodö och Birkebeinerrennet samt flera andra topplaceringar. I år ligger Stina på en femteplats i totalen när endast fyra tävlingar återstår.

LÄS MER: Kristine Stavås Skistads starka erkännande efter nya förlusten

Beslutet som påverkar Stina

Nu till helgen är det norska Birkebeinerrennet som gäller för Stina Nilsson, Alvar Myhlback och de andra långloppsåkarna. Men redan nästa helg väntar Marcialonga Bodö uppe i Nordnorge. Tävlingsarrangörerna har redan tvingats fatta ett beslut gällande banan sträckning. Femmilen kommer att flyttas längre in i landet på grund av snöbrist – precis som det gjorde förra året.

Egentligen skulle loppet både starta och avslutas inne i centrala Bodö. Nu kommer det flyttas fyra mil inåt till Valnesfjord.
– Vi stöttar till fullo beslutet att flytta till Valnesfjord. Förhållandena var bra där förra året och vi hoppas på samma sak i år, säger Ski Classics tävlingsledare Oskar Svärd till SportExpressen.

LÄS MER: Nya beskedet om Therese Johaug som påverkar Stina Nilsson

Stort lycka till Stina, både i Birkebeinerrennet nu i helgen och i Marcialonga Bodö nästa vecka. Du är en stjärna!