Alvar Myhlback missar långloppscupens premiärhelg.
En förkylning sätter stopp, uppger SVT.
Alvar Myhlback berättade häromdagen att han fick med sig en förkylning från förra veckans världscuptävlingar i Trondheim (i traditionell skidåkning).
Nu står det klart att sjukdomen stoppar honom från säsongspremiären av långloppscupen, Ski Classics, i österrikiska Bad Gastein.
– Är man sjuk ska man inte tävla. Alvar ville väldigt gärna åka men han är inte frisk så det är ingen idé att chansa, säger Anton Järnberg, teamchef för Myhlbacks lag Lager 157, till SVT.
LÄS MER: Stina Nilssons ord om Alvar Myhlback som alla måste få höra
Besked om Myhlback
19-årige Alvar Myhlback slog igenom på allvar förra året, inte minst genom sin seger i Vasaloppet. Den här säsongen har han redan visat strålande form på kortare distanser. Bland annat tog han en oväntad tredjeplats i världscupsprinten i Trondheim förra veckan.
LÄS MER: Alvar Myhlback erkänner vad han tycker om Kristine Stavås Skistad
Sjukdomen borde ändå inte hålla honom borta från skidspåren alltför länge, säger Anton Järnberg.
– Vi har trott att det skulle reda ut sig och det har inte varit särskilt allvarligt, men han är fortfarande inte helt frisk.
Långloppscupen tjuvstartar på lördag med ett lagtempo över 7 kilometer. Säsongen drar sedan i gång på allvar dagen därpå med 36 kilometer långa Bad Gastein Criterium.
Hur tror du att det går för Alvar Myhlback i vinter? Dela artikeln och säg din åsikt!
GUIDE: Allt du behöver veta om Ski Classics säsongen 2025-26: Hela schemat