Norska utspelet om Moa Ilar och det svenska skidlandslaget

Braksuccé den här vintern.
Nu kan Moa Ilar bli första svenska att vinna den totala världscupen.
Då kommer experten Petter Skinstad med ett utspel om skidlandslaget.

Moa Ilar har varit en del av det svenska landslaget i flera år, men ofta fått se sig själv i skuggan av stjärnor som Ebba Andersson, Frida Karlsson och Jonna Sundling. Men den här vintern har hon fått ett enormt genombrott, och imponerat stort i världscupen och ofta hamnat högt upp i resultatlistorna.

Succén har tagit henne hela vägen upp till en toppstrid om den totala världscupen, där amerikanskan Jessie Diggins tycktes ha gjort ett rejält ryck inför helgens tävlingar i Oberhof. Diggins gjorde stor succé under Tour de Ski, men åkte oväntat nog ut tidigt i helgens sprint, och hon följde upp det med en fjärdeplats i 10 kilometersloppet. Moa Ilar, däremot, vann söndagens tävling, och därmed har Ilar en rejäl chans att skriva svensk idrottshistoria.

Norska experten om Moa Ilar

Faktum är att ingen svenska tidigare lyckats vinna den totala världscupen, trots att stjärnor som Ebba, Frida, Jonna och Charlotte Kalla varit stundtals dominanta i flera år, och skördat enorma framgångar under stora mästerskap. Moa Ilar har i dagsläget 1,212 poäng i kampen om den totala världscupen, nästan 300 mer än trean Maja Dahlqvist – och bara 149 färre än Jessie Diggins. Moa Ilar måste också räknas som en medaljkandidat under vinter-OS, där hon utan tvekan går in i sitt livs form. Men nu kommer en tydlig uppmaning om Moa Ilar från Norge inför fortsättningen av säsongen.

LÄS MER: Calle Halfvarssons klockrena ord efter uttagningen till vinter-OS

Ska man vinna världscupen så behöver man – vilket historien visar – tävla i så många lopp som möjligt. Jessie Diggins är en åkare i absoluta världsklass både i sprint och på distans och har vunnit den totala värlscupen tre gånger. Nu menar experten Petter Soleng Skinstad att Moa Ilar måste få tillåtas att ställa upp i allt under återstående del av världscupen för att bryta den svenska förbannelsen – samtidigt som han chockas av den.
”Tänk dig det. Ingen svensk dam har vunnit den totala världscupen förut. Med DET lagt de senaste åren. Här måste bara Ilar få gå allt!”, skriver han på X, tidigare Twitter.

GUIDE: Allt du behöver veta om världscupen i längdskidor 2025/26: Hela schemat

 

Läs mer om...