Anders Byström och övriga i landslagsledningen har kritiserats efter OS, dels för herråkarnas katastrofala resultat i mästerskapet, dels för behandlingen av Linn Svahn.
Nu rider Gustaf Berglund ut till deras försvar.
– Jag tycker de får lite oförtjänt mycket kritik, säger han till Sportbibeln.
De svenska damerna hade lekstuga med konkurrenterna i vinter-OS och tog hela tio medaljer i längdskidor. Linn Svahn, Ebba Andersson, Frida Karlsson, Jonna Sundling och Maja Dahlqvist reste alla hem med guldmedaljer. Samtidigt gick det rekorddåligt för herrarna som inte ens var nära att ta någon medalj.
Herrlandslaget och dess ledare fick mycket kritik för underprestationerna i OS.
– Vi har pratat om det både på plats i Milano och efteråt också, vi åkare sinsemellan. Vi har beklagat oss över att utfallet blev som det blev. Man har väl funderat lite på vad det var som gick fel och så där. Vad det är för någonting som har gjort att vi inte har presterat så som vi ville, säger Gustaf Berglund till Sportbibeln.
LÄS MER: Linn Svahn ger besked om framtiden – orden om nästa säsong
Berglunds ord om ledarna
Det har stormat kring landslagsledningen, med landslagschefen Anders Byström i spetsen, sedan OS slutade. Dels på grund av herrarnas svaga prestationer, dels på grund av ett utbrett missnöje inom landslagstruppen. Det har rapporteras om att flera åkare vill ha bort Byström och andra ledare på grund av olika orsaker. Behandlingen av Linn Svahn under OS är en annan anledning. Flera OS-deltagare tyckte att ledningen hade en dålig kommunikation med stjärnan.
Gustaf Berglund är däremot av uppfattningen att ledningen och tränarna gör ett gott jobb. Han rider ut till Byströms försvar.
– Jag tänker ju liksom att vi har ett ansvar som åkare att nyttja de här resurserna som vi får. Jag tycker väl det glöms bort lite grann. Det är lätt att allt hamnar på tränarna och på ledningen. Så jag tycker de får lite oförtjänt mycket kritik, säger han och fortsätter:
– Jag känner att jag har haft de förutsättningar som krävs i det här laget. Det är väl min ståndpunkt.
Har du någon idé om vad ni skulle kunna göra framåt?
– Jag har funderat lite också, och jag måste säga att jag känner att i år så har jag verkligen haft alla förutsättningar. Om jag talar för egen del så har jag verkligen haft alla förutsättningar för att lyckas i det här laget som vi har haft med tränare, planering och med alla kontaktpersoner runt omkring. Jag är lite osäker på, även fortsatt, vad det är som krävs.
LÄS MER: Ilskan mot Linn Svahn – landslagskompisen vägrar ta henne i hand
Missnöjet och kritiken mot landslagsledningen blev en stor snackis efter OS. Frågan är om Byström och hans ledare får fortsatt förtroende eller om de tvingas gå innan VM i Falun 2027.