Alvar Myhlback finns med i startlistan under Sverige-premiären i Gällivare.
Men till de som hoppas på en OS-satsning så har hans pappa någonting att säga.
– Det är som han sagt hela tiden, säger Petter Myhlback till Expressen.
Alvar Myhlback är en av skidvärldens mest omtalade personer. Han har länge ansetts vara en av de största talangerna i världen och det bevisade han förra året, då han blev den yngste åkaren någonsin att vinna Vasaloppet.
Många har varit nyfikna att se hur Anger skulle kunna mäta sig i världscupen och i den traditionella längdskidåkningen, men i våras tog han ett kontroversiellt och oväntat val att nobba det svenska skidlandslaget – för att i stället satsa på långlopp och Ski Classics, där han tävlar för Lager 157. Landslaget har menat att Myhlback är aktuell för OS om han presterar bra – men det kräver också att han gör tävlingar i världscupen, och det tycks inte aktuellt.
Alvar Myhlbacks beslut
I helgen väntar Sverige-premiär i traditionell längdskidåkning, och det var många som var förvånade över att se Alvar Myhlback vara anmäld till helgens samtliga tre lopp. Loppen är uttagningslopp inför världscuppremiären nästa helg – men för Alvar Myhlback är det, trots att han ställer upp, fortfarande inte aktuellt. I stället handlar hans närvaro om att han vill tävla och testa formen i riktigt kalla förhållanden.
– Det är som han har sagt hela tiden. Det är Ski Classics, säger hans pappa Petter Myhlback till Expressen.
LÄS MER: Frida Karlsson och Linn Svahns utspel om Kristine Stavås Skistad
Så om Alvar Myhlback skulle göra bra ifrån sig i Gällivare så är det, enligt hans pappa, fortfarande inte aktuellt att åka världscuppremiären i Ruka.
– Det finns inga tankar på det överhuvudtaget, säger han.
Trots att en sommar har gått sedan han tog beslutet att satsa helhjärtat på långlopp så har ingenting heller förändrats hos honom när det kommer till en eventuell satsning mot OS.
– Det är inte ens aktuellt att ha den diskussionen. Hela fokuset har legat på långloppssatsningen. Det är huvudfokus och där är vi nu, säger Petter Myhlback.
LÄS MER: Edvin Anger slår tillbaka efter stora kritiken mot skidlandslaget