Svensktalangen skrällde stort i draften – här är alla svenskarna som valdes i förstarundan

Rasmus Dahlin valdes som väntat först i NHL-draften av Buffalo Sabres. Men det fanns även svenskar som skrällde.
Leksandsbacken Filip Johansson valdes som tredje svensk och 24:e spelare totalt av Minnesota Wild.

Buffalo Sabres-fansen har en stor svensk anledning att fira. Rasmus Dahlin valdes som etta i draften och kommer redan på onsdag ansluta till klubbens försäsong redan på onsdag.

Adam Boqvist tingades som andra svensk som åttonde spelare totalt. Brynäs jättetalang, vars bror Jesper Boqvist draftades förra året, blev Chicago Blackhawks första val i draften och fick kort efter han klivit av scenen ett samtal av lagkaptenen JonathanToews.
– Han var glad att ha mig. Jag ser fram emot det, sa Boqvist enligt Scott Powers på The Athletic.

Svensken skrällde i draften

Experterna hos flera kanadensiska och amerikanska medier hade inför draften tippat att ytterligare svenskar skulle väljas i förstarundan. De skulle också få rätt – men en av dem blev en rejäl överraskning.

Som 24:e spelare totalt valdes Filip Johansson, rankad att gå sent i andrarundan, av Minnesota Wild.
– Jag har alltid gillat smarta spelare och han är en av de smartaste. Han kommer bli en riktigt bra spelare i Minnesota, sa klubbens nye General Manager Paul Fenton till NHL Network.

Men det var inte bara Filip Johansson som skrällde sett till experternas tips. Både Nils Lundkvist och Rasmus Sandin, som tippades gå i andrarundan, gick även de i förstarundan. Lundkvist blir lagkamrat med näst-intill-namnen Henrik Lundqvist i New York Rangers medan Sandin ansluter till svenskarna i Toronto.

LÄS MER: ”Suddens” MÄKTIGA hälsning till Rasmus Dahlin – efter historiska bedriften”

Här blir Rasmus Dahlin historisk – vald först i NHL-draften: ”Jag kommer ge allt!”

Svenskarna som valdes i förstarundan

1. Rasmus Dahlin, back – Buffalo Sabres
8. Adam Boqvist, back – Chicago Blackhawks
23. Isac Lundeström, forward – Anaheim Ducks
24. Filip Johansson, back – Minnesota Wild
28. Nils Lundvist, back – New York Rangers
29. Rasmus Sandin, back – Toronto Maple Leafs

window.fbMessengerPlugins = window.fbMessengerPlugins || { init : function() { FB.init({ appId: "1678638095724206", xfbml: true, version: "v2.6" }); }, callable : [] }; window.fbAsyncInit = window.fbAsyncInit || function() { window.fbMessengerPlugins.callable.forEach( function( item ) { item(); } ); window.fbMessengerPlugins.init(); }; setTimeout( function() { (function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk')); }, 0);