Andrew Calof kan vara på väg till SHL.
Enligt HockeyNews har poängmaskinen erbjudits till SHL-lag.
Andrew Calof, 29, kom till Sverige från collegeligor i USA 2014. Det blev braksuccé direkt med Skellefteå.
Vann SM-guld
Under forwardens två första säsonger i klubben gjorde han imponerande 35 respektive 34 poäng, och blev en riktig nyckelspelare och publikfavorit. Men efter en svagare säsong, 2016/2017, med bara 17 gjorda poäng, så gick flyttlasset i stället till Växjö Lakers.

Där blev det ny succé med 41 poäng i grundserien, och ytterligare sju i slutspelet – då Växjö dessutom vann SM-guld. Calof plockades efter jätteframgången till KHL, där han varit de två senaste säsongerna.
Erbjudits till SHL
Men det står redan klart att det inte blir någon fortsättning i Traktor Chelyabinsk till kommande säsong, och nu kan han vara nära en återkomst till svensk hockey. Enligt HockeyNews har nämligen poängmaskinen erbjudits till flera SHL-klubbar.

Rögle söker en toppforward, men sportchefen Chris Abbott vill inte kommentera huruvida Calof är aktuell.
– Det är en bra spelare som har visat sin kvalité i SHL förut. Men jag kommer inte kommentera huruvida vi är intresserade av honom, säger han till sajten.
Dela för att berätta vad du tycker om det här!
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...