Nio insläppta mål.
Efter en mardrömslik match tvingas nu den svenske OS-målvakten Jacob Markström be om ursäkt.
– Det är förnedrande, säger han.
Jacob Markström har inte haft den bästa säsongen i sin NHL-karriären. Den svenske stjärnmålvakten har en räddningsprocent under 88, och snittar 3.48 insläppta mål per match. Trots det fanns han med i Sam Hallams OS-trupp till Milano/Cortina, tillsammans med Minnesota Wild-duon Filip Gustavsson och Jesper Wallstedt.
För Markströms New Jersey Devils har det gått tyngre och tyngre sedan stjärncentern Jack Hughes drog på sig en skada. Man har stora problem i offensiven – men i nattens bortamöte mot New York Islanders hade man även enorma problem bakåt, och Jacob Markström hade en av sina värsta matcher i karriären. Trots att Devils faktiskt vann skotten med hela 44-24 så förlorade man – med 0-9.
Mardröm för Jacob Markström
Jacob Markström var självkritisk efteråt och menade att han borde gjort det bättre vid flera mål. Han kallade bland annat det åttonde insläppta målet för ”ett skämt”, och bad om ursäkt till fansen efteråt.
– Min insats är inte godkänd. Jag måste vara bättre, det är förnedrande och vi kan bara be våra fans om ursäkt, säger han till media.
LÄS MER: Jättedrama för Juniorkronorna i JVM – guldfirandet stoppas helt
Samtidigt så riktas även kritik mot New Jerseys tränare Sheldon Keefe. Det hör till vanligheterna att målvakterna i NHL byts ut om de har en sämre kväll, men trots att 5-0-målet kom redan i mitten av den andra perioden så fick Markström vara kvar på isen, trots att Devils faktiskt har en fullgod ersättare i Jake Allen på bänken. Devils har nu tre poäng upp till slutspelsplats, och med bara två vinster på de åtta senaste så börjar läget bli akut.
GUIDE: Allt du behöver veta om hockey i vinter-OS 2026: Spelschema och tv-tider