Brendan Shinnimins utspel väcker starka känslor i hockey-Sverige

Brendan Shinnimin får ofta utstå hån och kritik.
Luleås tuffing väcker alltid starka känslor på isen.
Nu skickar han en känga till resten av hockey-Sverige.

SM-finalen i SHL-slutspelet den här våren är tre matcher gammal. Efter Brynäs succéstart med seger på hemmaplan har Luleå vunnit två raka matcher med stora siffror och vänt till sin fördel.

Shinnimins revansch

Luleå är därmed närmast att få lyfta den åtråvärda Le Mat-pokalen och vinna sitt första SM-guld sedan 1996. För retstickan Brendan Shinnimin vore det en otrolig revansch rent personligt.

LÄS MER: Knallen: Leksand bryter kontraktet med SHL-stjärnan Marek Hrivik

Kanadensaren är alltid en jobbig jäkel att möta på isen med sitt fysiska spel och många tjuvknep. Men från läktaren tvingas han utstå en hel del kritik och burop för sin spelstil.

Brendans nya utspel

Shinnimin är aldrig rädd för att säga vad han tycker och kommer nu med ett utspel mot hela hockey-Sverige. Då han menar att ALLA i SHL är emot Luleå Hockey.
– Du kan bara läsa vad som skrevs inför den här serien. Jag tror inte ens folk gav oss en chans. Inte ens i början av året trodde någon att vi skulle ta oss hit. Om du tittar på medier och experter inför den här serien så var alla på deras (Brynäs) sida. Jag tror bara folk älskar att hata Luleå. Det är Luleå mot världen – och vi gillar det, säger han i en intervju med Expressen.

LÄS MER: Privata bilderna på svenska hockeyspelaren Jennifer Carlsson sprids i hela världen

Men det har blivit till välbehövlig tändvätska för Luleå, menar Brendan Shinnimin.
– Absolut. Det är något du kan sätta upp på väggen och titta på varje dag. Vi ska bevisa att folk har fel. Vi vill bevisa att folk har fel. Ibland måste du hitta motivation, men när hela Sverige är emot dig och inte tror att du har någon chans, det är den bästa motivationen du kan få, säger 34-åringen till kvällstidningen.
– Vi visste att vi skulle vara här, i final, och ha chansen att vinna. Men det är långt ifrån över. Det kommer bli en lång serie. 

Efter den tredje finalmatchen sa Luleå-lagkamraten Frederic Allard att båda finallagen ”har lärt sig att hata varandra”. Ord som Shinnimin verkligen kan hålla med om.
– Han har en bra poäng. Vi har jobbat bra med att komma under skinnet på dem. Du bygger upp ett hat ganska fort. Det är bra kamp efter visslan, men du måste hitta ett sätt att vinna de kamperna. Det är exakt det vi har gjort under de tre första matcherna, säger transatlanten i intervjun.
– Med de matcherna är över och det väntar en ny på lördag. Vi måste bara nollställa och vara redo, för de kommer komma ut hårt. 

Vad tycker du om Brendan Shinnimin egentligen? Dela artikeln och säg din åsikt!

GUIDE: Allt du behöver veta om hockey-VM 2025: Schema och tv-tider för alla matcher