Radiosportens nya beslut för Stefan Holm – efter polisanmälan

Stefan Holm har blivit polisanmäld efter bråket på Bokmässan i helgen.
Den förre detta höjdhopparen gick till fysiskt angrepp mot Emil Persson.
Nu uttalar sig arbetsgivaren Radiosporten om framtiden för friidrottsexperten.

Alex Schulman försvarar Emil Persson efter bråket med Stefan Holm på Bokmässan.
FOTO: Bildbyrån + TT Nyhetsbyrån

Stefan Holm blev polisanmäld efter bråket på Bokmässan i helgen.
Då förre detta höjdhopparen gick till fysiskt angrepp mot Emil Persson.
Nu går medieprofilen Alex Schulman ut i försvar efter omtalade påhoppet.

Senaste dagarna har det mesta handlat om vad som hände under lördagskvällen i Göteborg med det högst omtalade kändisbråket. I samband med det så oerhört populära evenemanget ”Bokmässan”, så gick friidrottslegendaren Stefan Holm över gränsen och tappade besinningen fullkomligt.

Stefan Holms bråk

Den förre höjdhopparen gav sig på och gick till fysiskt angrepp mot poddprofilen Emil Persson, känd från ”Fördomspodden”. Han ska ha tagit strypgrepp på honom samt slitit sönder hans t-shirt, hävdar flera vittnesmål.

LÄS MER: Patrik Sjöbergs oväntade ord – efter Stefan Holms misshandel

Anledningen är ett åtta år gammalt skämt i tv-programmet ”Breaking News” på Kanal 5, då Persson skojade högst olämpligt om att Patrik Sjöberg skulle mörda Holm och hans då 14-årige son Melwin Lycke Holm. Stefan Holm erkänner att han har mått dåligt över skämtet i tv-rutan 2018 och till slut fick han nog, efter bråket har podd- och tv-profilen valt att polisanmäla den förre friidrottaren för misshandel medan Stefan har gått ut med en offentlig ursäkt till Emil.

Stefan Holms meriter i höjdhopp:

MeritResultat
OS-guld1 – 2004
VM-guld4
EM-guld2
SM-guld22
Personligt rekord2,40 m

Radiosportens ord

Stefan Holm har redan meddelat att han ska söka professionell hjälp men hans framtid som friidrottsexpert hos Radiosporten är också oklar. Nu ger arbetsgivaren svar om Holms anställning hos dem.
– Stefan har ett uppdragskontrakt som friidrottsexpert hos oss och det har inte förändrats, men just nu är friidrottssäsongen 2026 slut varför han inte har några planerade uppdrag hos oss och därför just nu inte hörs i våra sändningar i den rollen, säger Radiosportens chef Tobias Rosvall i en intervju med Expressen.
– Vad gäller incidenten i Göteborg så har vi pratat med Stefan som förstås är ångerfull och vi har kommit överens om att talas vid mer när det lugnat ned sig för honom. När det blir har vi inte bestämt. Stefan har personligen beslutat att söka stöd och i det arbetet kommer vi vara behjälpliga om det passar. Utöver det har vi inga ytterligare besked att ge kring det som hänt eller vår dialog med Stefan, säger Rosvall.

LÄS MER: Offret Emil Perssons sista ord – innan bråket med Stefan Holm

Under måndagen ska Radiosportens redaktion ha informerats om händelsen under Bokmässan i helgen och vad deras kollega gjort. Stefan Holm har heller inte uttalat sig om sin framtid hos radiokanalen.

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...

 

Läs mer om...