Enorma priset för Armand Duplantis – vinner för andra året i rad

För andra året i rad har Armand Duplantis utsetts till världens bästa manliga idrottare.

Det är sportjournalister världen över som har röstat fram den svensk-amerikanske stavhoppargiganten till den bästa i år. Duplantis fick 1 182 poäng och den spanske världsettan i tennis, Carlos Alcaraz, kom tvåa med 784 poäng. Franske fotbollsspelaren Ousmane Dembelé, som utsetts till världens bäste fotbollsspelare i år, kom trea i omröstningen med 713 poäng.

Armand Duplantis prisas

Duplantis, som i år satte världsrekord fyra gånger och tog VM-guld, har redan fått flera utmärkelser. Bland annat har BBC utsett honom till årets idrottsstjärna i världen för andra året i följd. Och han har utsetts till både världens och Europas bästa manliga friidrottare.

Spanska fotbollsstjärnan Aitana Bonmatí utsågs i Internationella sportjournalistförbundets (AIPS) omröstning till årets bästa kvinnliga idrottare.

LÄS MER: David Åhman och Jonatan Hellvigs ärliga ord om Armand Duplantis