Desiré Inglanders kaxiga budskap för Armand Duplantis på sin tröja

Armand Duplantis slog världsrekord – och sprang direkt ut till Desiré Inglander och firade.
Nu visar hon upp det kaxiga budskapet hon hade på sin tröja.

Armand Duplantis har gjort det igen. Under OS förra året stannade en fullsatt arena kvar bara för att se Mondo göra ett försök på nytt världsrekord, och han gjorde ingen besviken då han klarade det på sista försöket.

I måndags, under VM-finalen i stavhopp, så var det dags igen. Mondo pressades länge av sina rivaler och det var först när han klarade 6,15 som VM-guldet var säkrat. Därefter lade Duplantis upp ribban på 6,30, och även denna gång krävdes det tre försök för att klara. Men när han väl klarade det så var det helt klart värt väntan, för såväl Mondo som alla som var på arenan.

Budskapet för Armand Duplantis

Hela stadion bröt ut i ett jättevrål samtidigt som Armand Duplantis först omfamnade sina rivaler i en stor kram, innan han satte av direkt mot läktaren där hans kärlek och fästmö Desiré Inglander väntade. Armand Duplantis och Desiré har varit ett par i mer än fem år och planerar nu bröllop, och hon finns alltid vid hans sida under stora tävlingar. Det är redan klassiska bilder på Mondo och Desiré när de delar en kyss framför ett hav av fotografer – men det tv-kamerorna kan ha missat är vad som egentligen stod på Inglanders tröja.

LÄS MER: Kungens klockrena ord efter Armand Duplantis rekordsuccé i VM

Desiré Inglander hade en gul t-shirt med Sverige-flagga på bröstet när hon var på tävlingen – men hon hade även någonting på ryggen av tröjan. Likt en fotbollströja stod namnet Duplantis på ryggen, och under det en stor siffra – nämligen 1. Att Armand Duplantis skulle komma just etta var kanske ingen överraskning, men det får ändå anses vara en kaxig gest från Desiré som uppenbarligen kände sig säker på att Mondo skulle hålla för pressen och vinna tävlingen. Det fick hon också helt rätt, då han tog sitt tredje VM-guld utomhus – och 14:e världsrekord i ordningen.

LÄS MER: Bilderna på Armand Duplantis hyllas nu över hela världen