Armand Duplantis slår tillbaka efter kritiken om Johanna Duplantis

Johanna Duplantis kom sist i Finnkampen – och kritiken har varit stor att hon ens blev uttagen.
Nu slår Armand Duplantis tillbaka.
– Det var svårt för henne, säger Mondo till Aftonbladet.

Armand Duplantis är tidernas bästa stavhoppare, med 13 raka världsrekord och otaliga mästerskapsmedaljer på sitt cv. Och det råder inga tvivel om att stavhopp finns i familjens gener. Pappa Greg var själv en respektabel hoppare under sin karriär, och utöver ”Mondo” så är även lillasyster Johanna Duplantis stavhoppare.

Efter att ha fått ett stort genombrott tidigare i år, där hon kvalificerade sig till collegefinalen i USA, så har Johanna Duplantis nu börjat tävla för Sverige, och ska likt storebror Mondo även bo och tävla i Sverige. Hon blev även uttagen till den gångna helgens Finnkampen, vilket vissa var kritiska mot, då hon enligt de rösterna inte hade hoppat tillräckligt högt under året.

Armand Duplantis slår tillbaka

Det blev ingen drömdebut heller. Johanna hoppade ”bara” 3,93 och slutade därmed sist i stavhoppet. Men nu slår Armand Duplantis tillbaka mot de kritiska rösterna.
– Jag tror helt ärligt att det var väldigt svårt för Johanna, säger Mondo till Aftonbladet, och fortsätter:
– Hon har haft en väldigt lång säsong som började i december utan att det blev någon paus. Jag kommer ihåg själv när jag var yngre och gjorde min första tävling för landslaget. Det var svårt att åka till Europa efter en sån säsong. Det är svårt att hålla samma form som man hade i USA. Och Sverige är inte riktigt hemma för henne ännu, som det är för mig numera då jag till exempel äter min hemlagade mat. Jag tror att det bara kommer att blir bättre och bättre.

LÄS MER: Johanna Duplantis nya besked efter besvikelsen på Finnkampen

Armand Duplantis menar också att hon haft en bra säsong med bra resultat i USA, och att han inte bryr sig om de som är kritiska mot henne, och de som menar att hon bara fick sin plats för att hon heter Duplantis i efternamn.
– Folk kan säga vad de vill. För mig spelar det inte så stor roll. Kanske stör det vår mamma lite mer än mig. Men min mamma är också beskyddande över sin dotter, säger Duplantis.

LÄS MER: Armand Duplantis utser idrottskarriärens allra största ögonblick