Graham Potter borde fortsätta låta Alexander Isak och Viktor Gyökeres spela ihop i ett tvåmannaanfall.
Det tycker Viaplay-experten Jonas Olsson är självklart.
– I stunder när de spelar ensam nia blir de statiska, säger han.
Det har gått trögt för Viktor Gyökeres, 28, under säsongsinledningen med Arsenal. Hittills har det inte blivit några mål för anfallaren. För hans landslagskollega Alexander Isak, 26, har det gått aningen bättre i Liverpool – det har blivit ett par mål men rent spelmässigt fungerar det fortfarande inte.
Viaplays expert Jonas Olsson, 43, har tidigare erfarenhet av både Premier League och landslagsspel med Sverige. Han tycker sig se varför det går så dåligt för de båda anfallarna i sina respektive engelska klubbar.
LÄS MER: Så går Sverige till fotbolls-EM 2028 – alla förutsättningar
Isak och Gyökeres ihop
Olsson menar att både Isak och Gyökeres blir för isolerade och stillastående i sina klubblag när de placeras som ensam anfallare på planen. De behöver en tydligare radarpartner, precis som de har i landslaget.
När Jonas Olsson analyserar landslagets speluppbyggnad i ett videoklipp på Instagram förklarar han varför det är så viktigt för förbundskaptenen Graham Potter, 51, att spela de två ihop.
– Om vi börjar där framme i planen. Jag tycker både Isak och Gyökeres är anfallare som är bättre i tvåmannaanfall. Jag tycker att Isak och Gyökeres i stunder när de spelar ensam nia att de blir statiska, att de blir för lite involverade i spelet. Jag vill ha de två tillsammans, säger han i klippet.
Det är en tydlig uppmaning till Potter att spela vidare med Isak och Gyökeres ihop centralt och inte flytta ut exempelvis Isak på en kant. Den gamle mittbacken tror att det skulle kunna få förödande effekter för Sverige. Nu i slutet av september och början av oktober spelar Blågult fyra matcher i Nations League. De börjar hemma mot Rumänien den 25 september.
LÄS MER: Nations League 2026/27: Sveriges matcher, tv-tider och grupp B4
Jonas Olssons landslagskarriär:
| År | Matcher | Mål | Meriter |
|---|---|---|---|
| 2010 | 1 | 0 | Landslagsdebut |
| 2011 | 5 | 0 | – |
| 2012 | 8 | 1 | 🇪🇺 EM 2012 |
| 2013 | 7 | 0 | VM-kval |
| 2014 | 2 | 0 | – |
| 2015 | 2 | 0 | Sista landskampen |
| Totalt | 25 | 1 | 🇸🇪 Sverige 2010–2015 |
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...