Avgörande match mot Frankrike.
Då riktade SVT:s Jonas Eriksson kritik mot Graham Potter och hans laguttagning.
Sverige tog sig vidare till slutspel i fotbolls-VM efter ett oavgjort resultat mot Japan i den sista gruppspelsomgången. Men 1-1-matchen innebar att Blågult gick vidare som en av de bästa treorna i VM, och det innebar absolut tuffast möjliga motstånd direkt i 16-delsfinalen.
Där väntade nämligen Frankrike, som gick till final i VM för fyra år sedan och vann för åtta år sedan – och som gick in i årets turnering som en av de absolut största favoriterna att vinna igen. Frankrike imponerade dessutom stort i gruppspelet med hela 10-2 i målskillnad och nio inspelade poäng av nio möjliga. Och redan inför 16-delsfinalen var det diskussioner kring hur Graham Potter faktiskt valde att ställa upp sitt lag.
Jonas Eriksson om Graham Potter
Engelsmannen valde att göra två ändringar jämfört med startelvan mot Japan där Daniel Svensson och Lucas Bergvall var nya i elvan, men Jonas Eriksson hade gärna sett en annan spelartyp från start i den helt avgörande matchen.
”Jo, det gör det”, svarar han på en fråga i en chatt på SVT om det inte saknas en defensiv mittfältare i laget.
”Visst är det lite av en risk… hade gärna sett en trygg, elak, tuff och defensiv bollsamlare där”, skriver han vidare.
LÄS MER: Didier Deschamps tycker Anthony Elanga är en av världens bästa
Jonas Eriksson pekar på exempelvis Jesper Karlström som en spelare han gärna hade sett – men lyfter även exempel på gamla svenska legendarer som hade gjort nytta.
”Det är en spelartyp vi hade behövt. Tänk dig Thern, Schwarz, Sebastian Larsson…”, skriver han.
Sverige inledde, Graham Potters offensiva val till trots, matchen strålande. Precis innan vätskepausen rann Kylian Mbappé igenom och satte 1-0 bakom Jacob Widell Zetterström – men målet dömdes bort för en knapp offside. Några minuter senare sköt samme Mbappé i stolpen från nära håll – och kort efter det var Michael Olise en cykelspark i den andra stolpen ifrån 1-0. Till slut kunde inte Sverige hålla emot och i den 45:e minuten gjorde Kylian Mbappé 1-0 efter hörna.
GUIDE: Fotbolls-VM 2026: Hela spelschemat, tv-tider och alla resultat
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...