Ikonens starka ord om Alexander Isak – jämför med Erling Haaland

Alexander Isak har fått en succéstart på säsongen.
Svenske anfallaren har hittat nätet fyra gånger för Liverpool.
Nu jämför ikonen Teddy Sheringham svensken med Erling Haaland.

Svenske Premier League-stjärnan Alexander Isak hade en tuff fjolårssäsong i England. Rekordflytten till Liverpool slutade i enorma förväntningar som tyvärr resulterade i stora skadeproblem.

Isak med succéstart

Isak mäktade bara med tre mål på fjorton matcher i engelska ligan innan han gick sönder. Den här säsongen har börjat betydligt bättre efter en sommar som präglades av fotbolls-VM med Sverige och full försäsong med Liverpool.

LÄS MER: Graham Potter får sluta – hans ord om Viktor Gyökeres är löjliga

27-åringen har gjort fyra mål på de fem första matcherna i PL och skuggar Erling Haaland i skytteligan. Nu kommer en ordentlig hyllning till Alexander Isak från Premier League-ikonen och tidigare Manchester United-anfallaren Teddy Sheringham.
– Jag gillar verkligen Alexander Isak. Jag gillar vad han tillför som central anfallare. Det stämde uppenbarligen inte för honom under förra säsongen, men hela situationen i Liverpool var fel – till och med beslutet att spela med två centralanfallare – och det fungerade helt enkelt inte för någon av de inblandade, säger engelsmannen till spelsajten Hajper.

Alexander Isak under 2026:

LagMatcherMål
Liverpool145
Sverige73
Totalt218

Bättre än Haaland

Teddy Sheringham vågar även gå så långt som att peka ut Isak som ligans absolut bästa anfallare, till och med bättre än norske målkungen Haaland.
– Enligt mig är han Premier Leagues bäste anfallare. Han är fenomenal. Jag skulle vilja se honom vinna skytteligan i år – inte bara för att slå Erling Haaland, utan för sättet Isak spelar på och hans hunger efter mål, säger Sheringham i intervjun.
– Jag gillar hans sätt att agera på planen. Han vill göra mål och han kan göra mål – hans fullträffar mot Ipswic var fantastiska. Det där borde oroa resten av Premier League den här säsongen – jag älskar det. Han ser ut att vara tillbaka i toppform med skarpa avslut, snabb bollbehandling och… Pang, mål! Han vet var målet och är verkligen fantastisk i straffområdet – han befinner sig helt enkelt på rätt plats vid rätt tillfälle och hugger på målchanser. Det här är helt rätt egenskaper för att bli världens bästa anfallare.

LÄS MER: Därför ligger Ronnie Hellström begravd bredvid en nunna

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...