Frida Karlsson har alltid varit känd för att hon går sin egen väg.
Nu har ryske skidåkaren Savelij Korosteljov valt att kopiera hennes upplägg inför den nya säsongen.
Frida Karlsson, 27, är inte den som räds att testa nya saker och gå sin egen väg när det kommer till sin skidåkning. Hon har bland annat valt bort försäsongsläger på snö för att i stället åka rullskidor och cykla på barmark på Teneriffa. Det har visat sig vara ett framgångsrecept som bland annat lett till OS-guld.
Härmar Frida Karlsson
Nu berättar den ryske åkaren Savelij Korosteljov, 22, att han kopierar Fridas träningsupplägg. OS-ryssen (en av få som fick tillåtelse att tävla i mästerskapet) har inte kunnat köra på med sin vanliga försäsongsträning som vanligt på grund av snöbrist i österrikiska Ramsau. Då fick han titta på vad andra åkare gjort tidigare.
– Efter förra säsongen har jag… Jag har inte direkt ändrat synsätt, men fått mer att fundera på efter att Frida kom direkt från Teneriffa till uttagningarna i Sverige, säger han till SVT Sport.
Frida Karlssons främsta meriter:
| Merit | Resultat |
|---|---|
| OS-medaljer | 4 (2 guld, 1 silver, 1 brons) |
| VM-medaljer | 13 (3 guld, 5 silver, 5 brons) |
| Individuella världscupsegrar | 15 |
| Tour de Ski | Segrare 2022/23 |
Reportern frågar om det alltså inte behövs någon snö under försäsongen.
– Tydligen inte. En eller två veckor senare vann hon ju 10 km klassiskt i Ruka. Det var kul att se, säger han och menar att det duger gott med rullskidträning för tillfället.
Frida älskar träningen
Frida Karlsson har tidigare berättat för Radiosporten om varför hon valde att ladda upp inför OS med barmarksträning på Teneriffa.
– Ifjol tvingades jag åka iväg för det enda jag kunde göra var att cykla. Då märkte jag att jag svarade väldigt bra på den sortens råträning, så då ville jag göra det igen, sa hon för ett år sedan.
Då hade inte Frida tränat på vanliga skidor på åtta månader, inte sedan VM i Trondheim.
– Man kan åka fyra timmar uppför på rullskidor om man vill, och ta 2500 höjdmeter. Det är verkligen råträning, det har varit en tuff månad – men det gillar jag!, sa hon.
Läs mer:
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...