Leo Carlssons ursäkt till fansen – efter kritiserade beslutet

Leo Carlsson tackade ja till Philadelphias kontraktsförslag, men blev i slutändan kvar i Anaheim.
Nu ber han om ursäkt till klubbens fans i ett öppet brev.
”Jag är så glad att allting löste sig”, skriver han.

Under natten mot lördag inleder Leo Carlsson, 21, sin fjärde säsong i Anaheim Ducks. Han hade likväl kunnat börja NHL-säsongen som en Philadelphia Flyers-spelare. Han tackade nämligen ja till deras rekordstora kontraktsförslag (fem år för 18 miljoner dollar per säsong) i somras, vilket då var ligans största kontrakt någonsin.

LÄS MER: Leo Carlsson: lönen, kontraktet, familjen och NHL-karriären
LÄS MER: Ivar Stenberg: draften, lönen, familjen och bröderna

Leos ord till fansen

Nu blev det så att Anaheim till slut kunde matcha budet och Leo Carlsson fick stanna kvar i Kalifornien. Men han fick en hel del medial uppmärksamhet och i viss mån en del kritik från de egna fansen i och med att han faktiskt var på väg att lämna. Inför säsongsstarten har han nu valt att räcka ut en hand till alla supportrar, genom att publicera ett öppet brev på klubbens hemsida.

”Under samtalen i somras sa vi hela tiden att vi ville stanna i Ducks. Det är bara det att när den där summan dyker upp är det svårt att säga nej i den situation jag befann mig i. Det är något jag hoppas att alla kan förstå. Det var förstås jobbigt att tänka på att jag kanske skulle behöva lämna och inte veta vart jag skulle ta vägen. Men jag är så glad att allting löste sig”, skriver han.

Leo Carlssons statistik i Anaheim, säsongen 2025/26:

StatistikLeo Carlsson 2025/26
NHL, grundserie70 matcher
Poäng67 (29+38)
Slutspel12 matcher
Slutspoäng11 (4+7)

Glad att stanna

Han har som sagt fått en del kritik. Folk har skrivit elaka saker både om och till honom. Att han är girig och illojal.
”Jag finns inte på Twitter längre, men jag är fortfarande på Instagram och det kan vara svårt att undvika. Jag fick meddelanden och annat och det förekom en del negativa saker, men det påverkar mig inte alls. Det kommer för det mesta från människor som jag ändå aldrig skulle lyssna på eller ta råd från. Oftast skrattar jag bara åt det och går vidare”, uttrycker han.

I slutändan är Leo Carlsson glad att han fick möjligheten att stanna i Anaheim. Han har verkligen blivit hemmastadd i regionen och han vill gärna stanna många år.
”Jag älskar att bo i Orange County och det är där jag vill vara resten av mitt liv. Jag bor nära stranden i Newport Beach och älskar vädret, människorna, miljön, de fantastiska restaurangerna och allt annat som gör södra Kalifornien speciellt. Allting är så avslappnat här och människorna är så vänliga. Jag älskar allt med det”, skriver han.

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...