Norge tog sig till kvartsfinal i fotbolls-VM.
Det gjorde även Sverige för åtta år sedan.
Men likheterna slutar egentligen där.
Det här är en kommentar. Åsikterna är skribentens egna.
För Sverige hette hjältarna då, under VM-sommaren 2018, Albin Ekdal, Marcus Berg och Andreas Granqvist. De spelade visserligen ute i Europa, några även i större klubbar, men det var inte många i den svenska truppen som kämpade om att vinna Premier League eller Champions League.
För Norge heter hjältarna Erling Haaland, Martin Ödegaard och Antonio Nusa. De spelar i några av världens bästa lag, har vunnit titel efter titel och är riktiga superstjärnor. För Norge tog resan slut i ett förlängningsdrama mot England. Hade det inte varit för en kameravajer hade man gått in i halvtid med en 1-0-ledning. Det hade varit någonting annat än 1-1 i paus, och ett England som plötsligt fick momentum. Norge hade lika gärna kunnat vinna den matchen, och kanske borde ha gjort det. Om Norge hade slagit England, efter att redan ha besegrat Brasilien, hade de haft en chans att vinna VM-guld.
Orden om Norge och Sverige
Jag har noterat att många jämställer Norges VM med Sveriges 2018. Visst finns det en likhet i att båda tog sig till kvartsfinal, och för båda tog resan slut mot England. Men det finns även vissa skillnader, som är viktiga att lyfta. Sverige hade förvisso, på pappret, ett betydligt sämre lag än vad Norge hade i år, men Norge var en förlängning från att ta sig vidare. Man gjorde det dessutom genom att spela en ofta bländande fotboll, som charmade en hel värld. Sverige gjorde en gedigen insats under VM 2018, men det var inte med någon fotboll som gav många nya supportrar ute i världen, och det var i ärlighetens namn aldrig nära att bli något mer än en kvartsfinal. Det finns dessutom en annan stor skillnad mellan Sveriges bästa upplaga sedan 1994 och Norges 2026.
LÄS MER: Jonas Erikssons kritik mot Fifa efter röda kortet för filmning
Jag vill inte ta ifrån den grupp som tog Sverige till kvartsfinal, men det kändes mer som en maximal träff av ett ganska begränsat spelarmaterial än ett bevis på hur bra det svenska landslaget faktiskt var. Det gör mig lite förbannad när folk säger att upplagorna är lika. Norge var det bättre laget både mot Elfenbenskusten och Brasilien, och var alltså en förlängning från att sänka England. Norge är ett av världens åtta bästa länder. Det var ingen slump och de lär vara det igen om fyra år. Man har en ung trupp där flera nyckelspelare fortfarande knappt är 25 år fyllda, och därmed bara kommer bli ännu bättre, både individuellt och tillsammans.
För Sverige blev VM-framgången 2018 inte något direkt lyft. Två år senare tog sig Sverige ”bara” till åttondelsfinal i EM, och det efterföljande VM missade man att kvala in till. Jag blir inte förvånad om Norge tar sig till semifinal i nästa EM, om två år. De kan till och med vinna hela turneringen.
GUIDE: Fotbolls-VM 2026: Hela spelschemat, tv-tider och alla resultat
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...