Frida Karlsson borde ha lärt av Stina Nilssons stora misstag

Frida Karlsson är sugen på en nysatsning på sprint men även ultralöpning.
Det kan komma att stå henne dyrt.
Risken är att hon gör som Stina Nilsson och kastar bort sin karriär.

Det här är en kommentar. Åsikterna är skribentens egna.

OS-drottningen Frida Karlsson, 26, har stått för en magnifik säsong med fina prestationer i världscupen och ett fantastiskt vinter-OS som resulterade i två individuella guldmedaljer samt ett stafettsilver.

Nu har stjärnan – som i två års tid sagt att hon ska sluta efter VM i Falun nästa år – gått ut och hintat om att hon skulle vilja testa någonting nytt. I en intervju med SportExpressen säger Frida att hon funderar på att satsa mer på sprint nästa säsong.

LÄS MER: Frida Karlssons val som påverkar Linn Svahn och Jonna Sundling

Frida vill satsa på sprint

Efter att ha dominerat fullständigt på de längre distanserna i år vill hon ha en ny utmaning. Hon vill också satsa på att vinna den totala världscupen nu när konkurrenten Jessie Diggins, 34, har slutat. En av anledningarna till att Karlsson säger sig vilja göra detta är att hon tycker att det är tråkigt att stå över så många tävlingar varje säsong.

Problemet här är väl att Frida Karlsson har en tendens att skada sig titt som tätt. Under den här säsongen har hon bland annat lidit av en värkande häl – men även tidigare år har hon dragits med skador. Det känns inte troligt att hon skulle vara tillräckligt frisk för att köra en hel säsong.

Risk att bli ny Stina Nilsson

En annan sak som hon målar upp som lite av en dröm är att hon vill tävla i löpning, gärna redan nu i sommar. Hennes sponsor Adidas har ett traillag i UTMB-cupen som hon gillar och som hon gärna skulle tävla för i ultralöpning. Det här är ett annat orosmoln när det kommer till 26-åringen.

Hon får så många idéer som hon vill förverkliga, men tänker kanske inte riktigt på vad det skulle kosta henne i det långa loppet. Om hon nu plötsligt skulle lägga sin tid och energi på att bli en bättre löpare och/eller sprintåkare gör hon det på bekostnad av den vanliga träningen. Det skulle förmodligen göra henne till en lite sämre distansåkare.

Risken är att hon blir nya Stina Nilsson, 32, som byter sport och inte alls lyckas på samma höga nivå inom den nya grenen. Liksom Stina gjorde när hon gick från att vara en OS-guldvinnande längdskidåkare till en medioker skidskytt. Numera tävlar hon i den mindre prestigefyllda långloppscupen. I stället för att satsa lite på flera olika saker borde Frida hålla sig till det hon är världsbäst på och bli ännu bättre – annars riskerar hon att bli lite sämre på allt. Det kan visa sig vara ett ödesdigert beslut.

LÄS MER: Norske experten tycker Jonna Sundling borde hyllas mer i Sverige

Hur tror du att det skulle gå för Frida Karlsson om hon började satsa på sprint och ultralöpning parallellt med sin vanliga skidåkning?
Skriv gärna en kommentar på Sportbibelns Facebooksida och dela dina åsikter i frågan.