Björn Ferrys oväntade ord om Ebba Andersson – pekar ut stjärnan

Hon är ett av Sveriges stora guldhopp i OS.
Men SVT-experten Björn Ferry har kanske än större förväntningar än så på Ebba Andersson.

Ebba Andersson bevisade under skid-VM förra året att hon har en alldeles perfekt egenskap av att vara som bäst, när det betyder som allra mest. Hon inledde mästerskapet med att knäcka självaste Therese Johaug två gånger om, och hon var dessutom given i det svenska stafettlaget som vann guld efter ett stort drama mot Norge.

Ebba Andersson blev med sina tre VM-guld, tillsammans med Jonna Sundling som tog lika många, skid-VM:s stora gulddrottning, och förväntningarna är enorma på henne inför vinter-OS i Italien, som drar igång med skiathlon på lördag – samma distans som Ebba vann VM-guld på förra året. Det finns dock viss anledning till oro när det gäller Ebba Anderssons form, med tanke på att hon såg ut att vara långt ifrån sin topp då. Men det finns vissa som inte är oroliga.

Björn Ferry om Ebba Andersson

SVT har låtit alla sina experter och profiler få sia om vilka som kommer bli vinterspelens kung och drottning. Föga förvånande var det många som pekade ut Johannes Hösflot Kläbo, som skrev historia som första skidåkare någonsin att vinna sex av sex guld under VM förra året, som den kommande OS-kungen. Men Björn Ferry, mångårig expert inom skidskytte på SVT, pekade något oväntat ut Ebba Andersson som den stora OS-drottningen.

LÄS MER: Maja Dahlqvists hårda ord om Kristine Stavås Skistad inför OS

På herrsidan väljer Ferry att nobba Johannes Hösflot Kläbo, för att i stället välja den franske superstjärnan i skidskytte, Éric Perrot.
– Lite tråkigt, säger han om sitt eget val, med tanke på hur otroligt dominant norsk-fransmannen varit under det senaste året. På skidskytte-VM förra året blev två guld och ett brons, och han leder den totala världscupen i dagsläget.

GUIDE: Allt du behöver veta om vinter-OS 2026: TV-tider för alla tävlingar