Emma Riboms hyllning till Alvar Myhlback som alla behöver höra

Alvar Myhlback har gjort braksuccé det senaste året.
Nu säger Emma Ribom det alla måste höra om supertalangen.
– Det tycker jag är så otroligt häftigt med honom, säger hon till Sportbibeln.

Alvar Myhlback har verkligen cementerat sin plats i skideliten det senaste året. I Sverige har han länge ansetts vara den största skidtalangen i landet, och det stora hoppet för svensk längdskidåkning, då resultaten på herrsidan varit en besvikelse senaste åren.

Men Alvar Myhlback fick världens blickar på sig förra året när han blev den yngste Vasaloppet-vinnaren någonsin, och efter mycket om och men har han redan hunnit med att bärga karriärens första pallplats i världscupen den här säsongen. Det såg länge ut som att 19-åringen skulle göra en helhjärtad satsning på Ski Classics den här vintern, men det blev till slut även världscupen och det räckte hela vägen till en OS-plats. Och Alvar Myhlback har verkligen gjort det helt på sitt egna sätt.

Emma Ribom om Alvar Myhlback

När han kom trea i Trondheims sprint gjorde han det genom att staka sig igenom hela loppet. Myhlback har dessutom kombinerat Ski Classics med världscupen efter nyår – någonting som inte hör till vanligheterna inom skidvärlden. Och nu hyllas han stort av längdstjärnan Emma Ribom som framför allt imponeras över sättet som Alvar Myhlback tar sig an sina utmaningar.
– Det är verkligen superimponerande och så himla häftigt att följa honom, säger Ribom till Sportbibeln, och fortsätter:
– Han är så modig och vågar gå sin egen väg, det tycker jag är häftigt när han fortfarande är så pass ung. En otrolig talang och det ska så spännande att följa honom.

LÄS MER: Jonna Sundlings vackra gest efter Jerringpriset på Idrottsgalan

Emma Ribom berättar att han inte varit involverad eller gjort några tips kring Alvar Myhlbacks val mellan traditionell längdskidåkning och långlopp.
– Det där är helt hans egna beslut. Jag tycker bara det är häftigt att han vågar göra sin grej och det ska han verkligen fortsätta med. 

Emma Ribom är just nu, förutom sin plats i den svenska OS-truppen, aktuell med sin medverkan i podcasten Vinterpasset, med stjärnor som Charlotte Kalla och Ebba Andersson.

GUIDE: Allt du behöver veta om vinter-OS 2026: TV-tider för alla tävlingar