Efter världscups-petning och långvarig förkylning var Calle Halfvarsson tillbaka i tävling.
Återkomsten slutade med respass i sprintens kvartsfinal, i Skandinaviska cupen i Finland.
Halfvarsson tog sig vidare från kvalet i den klassiska sprinten som 26:a. Sedan åkte han ut i kvartsfinal efter att ha slutat femma i sitt heat.
Tävlingen var Halfvarssons första på flera veckor, efter att 36-åringen missat Skandinaviska cupen i Östersund på grund av en förkylning som hängde i i flera veckor.
– Det var ju ett tag sen jag tävlade nu så det blir spännande att se hur kroppen svarar. Man vet ju ingenting nu, liksom. Det är bara att åka dit och hoppas på det bästa, sade Halfvarsson till Falu-kuriren inför återkomsten.
Halfvarsson är utanför landslaget och gör sin egen satsning, med fokus på sprint. Under Sverige-premiären i Gällivare i november gjorde Halfvarsson svaga resultat och han har inte tävlat i världscupen den här säsongen.
Calle Halfvarssons flopp
För att ha chans på en OS-biljett behöver Halfvarsson prestera i helgens distanslopp i Skandinaviska cupen för att på så sätt ta sig ut på världscupen och kunna slåss om de sista platserna.
– Vi behöver ju ha folk som är uppe och matchar i toppen. Jag kan inte säga exakt vad de ska göra, men de måste ju definitivt visa internationella resultat för att slå ut dem som redan är inne och kör världscupen, sade landslagschef Anders Byström till TT om Halfvarsson och Jens Burmans världscupchanser innan jul.
Landslagsåkarna Marcus Grate och Oskar Svensson tog sig inte vidare från sprintprologen. Emil Danielsson åkte precis som Halfvarsson ut i kvartsfinal.
Svenske Jesper Persson vann sprinten efter en spurtuppgörelse med norrmannen Amund August Korsæth.
LÄS MER: Skidlandslagets ilska mot ikonen Torgny Mogren: ”Det är hjärndött”