
Viktor Gyökeres har gjort debut för Arsenal i Premier League.
Men det blev en oerhört tuff start för svenske stjärnnyförvärvet.
27-åringen lyckades inte få iväg ett enda skott mot Manchester United.
På söndagen spelade Viktor Gyökeres sin allra första match för Arsenal i Premier League. Men svensken hade en tung eftermiddag på Old Trafford mot rivalen Manchester United.
Gyökeres debut
Det som var glädjande var att Arsenal vann matchen med 1-0 men Gyökeres PL-debut blev inte alls vad han hoppats på. Han lyckades inte få iväg ett enda skott eller avslut under hela matchen, något som inte alls hänt 27-åringen på fyra år.
LÄS MER: Nya jättebudet på Alexander Isak – redan överens om kontraktet
Viktor Gyökeres nuddade dessutom bollen bara tre gånger i motståndarnas straffområde och fick motta kritik efter matchen.
– Han såg inte skarp ut i dag, sa Sky Sports-experten Daniel Sturridge i tv-studion och fick medhåll av kollegorna Roy Keane och Micah Richards.
– Jag tror det kommer att bli annorlunda när han väl kommer till Emirates stadium och har hemmasupportrarna med sig. Han hade det svårt i dag, men vi förväntade oss inte heller att han skulle vara på topp, sa Richards.
– Men det handlar inte bara om att laget förändras för honom. Det handlar också om att han förändras för laget och att han förstår hur han ska prestera som bäst, fyllde Sturridge i med.
Viktor utbuad
Gyökeres blev också utbuad av hemmasupportrarna till Manchester United, på grund av att svensken även ryktats vara på väg till klubben i sommar. Men Arsenal-tränaren Mikel Arteta var nöjd med sin nya anfallsvärvning.
– Gyökeres gjorde många bra saker, så jag är nöjd. Man kan se på vår höga press och tempot som vi satte att det finns saker som vi behöver jobba på. Att möta Manchester United på bortaplan och få med sig en vinst i första matchen är en väldigt bra start, säger Arteta till Sky Sports.
LÄS MER: Den stora anledningen till att Alexander Isak vill lämna Newcastle
Alla var inte lika imponerade av titelutmanaren Arsenals premiärmatch i Premier League.
– Arsenal vinner inte ligan om de spelar så där. Det är helt omöjligt. Helt ärligt. Jag tycker det var negativt och för defensivt, säger Peter Schmeichel i Viaplay.
Vad tycker du om Viktor Gyökeres PL-debut? Dela artikeln och säg din åsikt!