Chocken: Stortalangen död i hemsk olycka – blev bara 22 år

Han var en av landets mest lovande inom sin sport.
Men nu har chockbeskedet kommit för Eliot Dänzer.
22-åringen har omkommit i en otäck olycka.

Det var i helgen som det hemska inträffade. En lavin bröt ut på alpberget Eiger, i närheten av schweiziska Bern, och slukade sju personer.

22-åring död

Två personer har omkommit i den otäcka olyckan, rapporterar tidningen Blick. Där en av dem är den schweiziska stortalangen Eliot Dänzer.

LÄS MER: Stora sorgen: Två döda efter jättekrasch – blev bara 29 och 21 år

Han var en av landets mest lovande snowboardåkare och spåddes en lysande framtid. Eliot vann guld i freeride under JVM 2019 men nu har hans liv släckts, han blev bara 22 år gammal.

Stora sorgen

Dänzers tragiska bortgång sörjs nu inom hela snowboardsporten.
”Eliot Dänzer var inte bara en del av freeride-familjen – han var en av dess stigande stjärnor. Våra varmaste tankar går till hans familj och nära och kära”, skriver organisationen Freeride World Tour i ett officiellt uttalande på Instagram.
”Tack för alla fina stunder vi fick med dig, Eliot”, skriver freeridetävlingen Nendaz Freeride – en tävling som Dänzer vann denna säsong.

LÄS MER: Chockbeskedet: 18-åriga skidtalangen död i en tragisk olycka

Dödsfallet är det andra som drabbar Schweiz på kort tid. I december omkom också Sophie Hediger, landslagsåkare i snowboard, i en lavinolycka.

Vila i frid, Eliot! 🌹

Se inlägget: