Det svenska handbollslandslaget firade vilt i natt.
Sen flög alla hem.
Eller ja, inte riktigt alla…
Alla detaljer får vi nog aldrig veta, men nog firade det svenska landslaget kungligt i natt.
En som definitivt – och med all rätt – gick all in var Valter Chrintz.
Chrintz om bilden:
– Haha, den (bilden) är magisk! Det här är mitt första EM och då ska man ta lite speciella bilder! Jag är väl lite dum i huvudet trots allt, säger Valter Chrintz till Expressen.
”Vilken jäkla kväll”
Festen tog inte slut där.
– Ja, vilken jävla kväll. Helt fantastiskt. Det är få förunnat att få vara med om något sådant här och då får man fira hela natten, säger Chrintz.
21-åringen skulle, som övriga i landslaget, sedan flyga hem (till Berlin, i Chrintz fall) på måndagsförmiddagen.

Men det gick inte riktigt som planerat. En slutkörd Chrintz tänkte ta en stärkande tupplur på 20 minuter. Det blev en timme – vilket innebar missat flyg hem.
”Var bara att boka om”
– Ja, jag missade mitt plan i morse. Jag skulle egentligen ha lyft någon gång efter åtta. Så det var bara att boka om, säger han till Expressen.
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...