Stina Nilsson imponerar med en stark tredjeplats i cykellopp

Stina Nilsson laddar för en ny skidsäsong.
Genom att göra allt annat än att åka skidor.
Hon tog en stark tredjeplats i ett cykellopp.

Svenska skidstjärnan Stina Nilsson förbereder sig för ännu en säsong inom långlopp. Det blir hennes tredje vinter i Ski Classics efter att tidigare tävlat i skidskytte och längdskidor.

Nilsson blev trea

Nilsson har under sommaren hållit sig sysselsatt med allt annat än just skidåkning. Hon har sprungit terränglopp och var även anmäld till Lidingöloppet i Funäsfjällen, men kom tyvärr inte till start.

LÄS MER: Ebba Andersson berättar hur mycket längdskidor har betytt för henne

Istället har det blivit cykling och Stina deltog i MTB-tävlingen Fjällturen i Funäsfjällen där hon var med och gjorde upp om segern i damklassen. Till slut blev det en fin tredjeplats, efter att förre landslagskollegan i längdskidor Hanna Falk kommit tvåa och Jessica Häggkvist vunnit loppet.

Stinas egna ord

Fjällturen är ett 54 kilometer långt mountainbike-lopp som startar i Funäsdalen och slutar i Ramundberget. Stina Nilsson cyklade loppet för andra året på raken och noterades för sin bästa insats hittills.
”Vilken vecka vi har haft! Det är verkligen något speciellt med Funäsfjällen. Dessutom otroligt kul att knipa en tredjeplats i årets Fjällturen. Ett supertrevligt arrangemang som vanligt”, skriver Stina på Instagram.

LÄS MER: 18-åriga skidtalangen avslutar karriären efter skräckupplevelsen

I herrklassen slutade skidlegendaren Anders Södergren på en åttondeplats och tidigare landslagsåkaren Johan Häggström blev femma. Emil Lindgren vann loppet på herrsidan.

LÄS MER: Alvar Myhlback möter norska skidstjärnorna i tidernas bästa startfält

Se videon:

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...

 

Läs mer om...