Hanna Öbergs ord om okända problemet för skidskyttelandslaget

De svenska skidskyttarna har stött på patrull i Holmenkollen.
Eftersom dimman ligger tät över området har de inte kunnat träna någonting på skjutvallen.
– Det har varit väldigt dålig sikt, säger Hanna Öberg till Radiosporten.

Det vankas säsongsavslutning i världscupen för de svenska skidskyttarna. Landslagsåkarna har tagit sig till norska Holmenkollen för att tävla torsdag till söndag. På plats har dock ett stort problem upptäckts.

Samma dimma som störde längdåkarna Ebba Andersson och Frida Karlsson förra helgen ligger kvar över området. Det har gjort att skidskyttestjärnorna inte har kunnat träna någonting på skyttevallen. De har tvingats åka runt på träningsbanorna i Holmenkollen helt utan något gevär.
– Vi har inte kunnat skjuta någonting än. Det har varit väldigt dålig sikt. Det har inte blivit något skytte än, säger Hanna Öberg till Radiosporten.

LÄS MER: Hanna Öberg hyllas över hela världen för sin fina gest

Öberg om stora problemet

Den enda förberedelse som damerna har inför torsdagens tävling (sprint 7,5 km med start 16.15) är en inskjutning en timme innan sprinten drar igång.
– Vi har absolut varit med om dimma här förut. Det har varit inställda tävlingar och så, säger hon.
– Det är såklart att det optimala är att man hinner träna något pass, åtminstone ett, på skjutvallen innan man ska tävla. Det kommer vara lika för alla i alla fall, säger Hannas lillasyster Elvira Öberg.

Inför den sista tävlingshelgen ligger tre svenskor bra till för att komma topp tre i den totala världscupen. Just nu är Anna Magnusson trea, men hon jagas av Elvira Öberg på fjärdeplats och Hanna Öberg på sjätteplats.

LÄS MER: Frida Karlssons pengaregn – fick en stor bonus efter OS-succén

Lycka till alla svenska skidskyttar som tävlar i Holmenkollen nu i helgen! Vi håller tummarna för att det blir flera pallplaceringar.

 

Läs mer om...