Lage Sofienlund har avgått som tränare i Konnerud efter det offentliga bråket med Kristine Stavås Skistad.
Nu säger TV2-experten Petter Skinstad vad klubben borde göra framöver.
– Om han har gjort saker som inte är bra och det har pågått över tid, så är det ingen lösning att han fortsätter med en administrativ roll i klubben, säger han till Sportbibeln.
I somras anmälde sprintstjärnan Kristine Stavås Skistad, 27, sin personliga tränare Lage Sofienlund, 37, som hon arbetat nära i flera år. Hon menar att han ägnat sig åt maktmissbruk och manipulation, något hon berättat om både för klubben Konnerud och för det norska skidförbundet.
LÄS MER: Allt du behöver veta om skidåkaren Alva Svahn – Linn Svahns syster
LÄS MER: Allt om Anja Stolpe: Filipstad, Vasaloppet och Alvar Myhlback
Skinstads ord om Lage
Klubben har inte stängt av tränaren – men han har däremot själv valt att kliva av sin tjänst. Han är numera sjukskriven. Men tanken är att han ska ha en administrativ roll inom klubben framöver. Kristine Stavås Skistad tycker inte att Konnerud tagit hennes anmälan på allvar. Hon har bytt klubb till Mjøndalen.
TV2-experten och tidigare skidåkaren Petter Skinstad har stött på Sofienlund flera gånger under åren. Han kunde aldrig tro att ett sådant här bråk skulle eskalera mellan en tränare och en aktiv.
– Jag känner inte honom personligen, men vi har träffats på flera tävlingar och lopp. Jag har aldrig tänkt någonting annat än att han har varit hennes personliga tränare med en tät dialog. Som Frida Karlsson har med Per Nilsson, eller Ola Ravald har med Linn Svahn. Jag har aldrig tänkt att det varit något mer speciellt än det. Men de har haft ett mycket närmare samarbete än de allra flesta har, så det har varit på ett väldigt personligt plan. Det har sett ut att fungera bra och vi har gillat båda. Men så visar det sig att det ligger någonting mer där bakom, som Kristine och hennes närmaste har reagerat på, säger han i en intervju med Sportbibeln.
| Fakta | Lage Sofienlund |
|---|---|
| Född | 1989 |
| Ålder | 37 år |
| Från | Konnerud, Drammen, Norge |
| Yrke | Tidigare längdskidtränare för Kristine Stavås Skistad |
| Sommaren 2026 | Lämnade rollen som personlig tränare för Kristine Stavås Skistad |
| Hösten 2026 | Slutade som tränare i Konnerud efter bråket kring Skistad |
Framtiden för Sofienlund
Sofienlund har som sagt tagit en paus och är numera sjukskriven. Det tycker Petter Skinstad är bra. Då får alla inblandade parter tid att ta ett steg tillbaka, lugna ner sig och fundera på vad som faktiskt hänt.
– Det som jag tänker är att oavsett vad han gjort och inte gjort, och vad Kristine gjort och inte gjort, så får vi aldrig glömma att de är människor. Människor gör fel. Det betyder inte att de inte ska få leva mer. Vi får inte tappa etik och moral vi heller när vi dömer någon i en sådan sak, säger han och fortsätter:
– Det som klubben, Konnerud, har misslyckats totalt med är att de har tagit hand om Lage, men inte Kristine. Man måste kunna ta hand om båda. Stötta både den som anmäler och den som blir anmäld. Det har de inte lyckats med. Jag hoppas att Kristine får hjälp och stöd av landslaget och skidförbundet. Jag hoppas också att det finns familj och krafter runt Lage som hjälper honom genom det här.
Vad som händer framöver är ännu oklart, men Skinstad tycker att det bästa vore om Lage Sofienlund lämnade klubben Konnerud. För allas skull.
– Jag tänker att om han har behov att vara sjukskriven så är det helt rätt att han blir det. Och så tror jag tiden kommer visa mer vad saken egentligen handlar om. Då är det kanske lättare att se vad som borde bli konsekvensen på lång sikt. Det är klart att om han har gjort saker som inte är bra och det har pågått över tid, så är det ingen lösning att han fortsätter med en administrativ roll i klubben. Då fortsätter ju klubben i sådana fall att beskydda honom, säger han.
Läs mer:
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...