Elvira Öberg tog säsongens första världscupseger – och följde upp det med ytterligare en.
Då är experten Carl Johan Bergman lyrisk.
– Jag känner mig väldigt trygg, säger han om stjärnans form inför OS.
Elvira Öberg hade inte haft den bästa säsongen innan helgens världscuptävlingar i Oberhof. Hon hade kämpat med lite sjukdomar, men var, efter julledigheten, tillbaka med besked.
I helgens sprinttävling så tog stjärnan säsongens första världscupseger, och i den efterföljande jaktstarten så höll hon undan från alla konkurrenter och vann igen. Formbeskedet kunde inte komma mer passande, med tanke på att vinter-OS i Milano/Cortina nu är mindre än en månad bort. Och med tanke på helgens succé så seglar Elvira Öberg upp som en riktig guldkandidat för Sverige i spelen.
Experten om Elvira Öberg
Det menar åtminstone Radiosportens expert Carl Johan Bergman, som gläds enormt åt Elvira Öbergs framgångar.
– Jag känner mig väldigt trygg med henne. Hon har hittat tryggheten och hon har verkligen guldmöjligheter i OS, säger han.
CJ Bergman gläds även åt Hanna Öberg, som fick dela pallen med sin lillasyster efter en tredjeplats i jaktstarten.
– Det var ett styrkebesked av Hanna och det gillar vi verkligen att se. Hon har varit lite osäker men att se de här prestationerna… Hon visar också ett gott självförtroende på skjutvallen med bara två bom. Så Hanna Öberg är verkligen på G, och så vill vi ju ha det!, säger han.
LÄS MER: Björn Ferrys ilska i tv – anklagar svenska rivalen för fusk
Dessutom hyllar CJ Bergman Sebastian Samuelssons stigande form, då han blev trea i jaktstarten, och även fick ställa sig på pallen efter en tredjeplats i herrarnas stafett.
– Sebastian ger ju också det där positiva intrycket. Men vi vill att herrarna ska steppa upp ytterligare för att kunna matcha en medalj i OS, säger han.
GUIDE: Allt du behöver veta om världscupen i skidskytte 2025-26: Hela schemat