Förändringar väntar i världscupen kommande säsong.
De svenska stjärnorna är inte imponerade.
– Saker och ting är kanske traditionella av en anledning, säger Ebba Andersson.
– Det låter väldigt konstigt, menar Oskar Svensson.
Det är inte ovanligt att det Internationella skidförbundet, Fis, gör förändringar under en säsong. Man försöker alltid hitta nya sätt att bredda sporten och få fler personer att titta, men det är inte alltid som nyheterna tas väl emot av åkarna själva.
Till kommande säsong sker en rad ändringar där inte alla uppskattas av de svenska stjärnorna. Den kanske största förändringen sker under Tour de Ski, där den tredje etappen förändras helt. I stället för ett vanligt lopp kommer det i stället vara fyra heat där upp till 25 åkare i varje deltar i en masstart på 5 kilometer. Den åkare som har den snabbaste tiden över samtliga heat vinner tävlingen.
Ebba Anderssons kritik
Ebba Andersson, Sveriges kanske största guldhopp när vinter-OS avgörs nästa vinter, menar att hon är nyfiken på förändringen men att det ibland görs lite väl mycket i onödan.
– Det känns som att de försöker uppfinna något nytt hjul varje säsong. Alltså saker och ting är kanske traditionella av en anledning. Så varför inte bara hålla fast vid det som någon gång har varit kärnan inom längdskidsporten, säger Andersson till TT.
LÄS MER: Frida Karlssons sorg – erkännandet berör nu alla: ”Gör ont i mig”
Än mer kritisk är dock Oskar Svensson.
– Man ska inte dissa någonting innan man har sett det, men …, säger Svensson, och fortsätter:
– Det här femkilometerskonceptet låter väldigt konstigt. Det låter ju inte rättvist. Det är säkert jättespännande att kolla på för det kommer att kunna gå hur som helst, om de bästa går i ett långsamt heat eller tvärtom. Men det blir mer flax än prestation. Så det tror jag är en dålig idé.
Oskar Svensson får även medhåll av Edvin Anger.
– De här femkilometersheaten … jag har ingen aning. Det blir intressant och det känns lite rörigt. Men vi får se, säger han.
– Det är klart att man ska försöka få in nya och intressanta grejer, men då ska det vara bra grejer.
LÄS MER: Jonna Sundlings avgörande beslut med pojkvännen Anton Olofsson