Om några dagar inleds SM-finalspelet.
Men om ni ursäktar mig så är det bara folk i Skellefteå och Ängelholm som bryr sig – resten av svenskarna intresserar sig nog mer för hur det går i den hockeyallsvenska finalen mellan Björklöven och Karlskoga.
Den är betydligt hetare just nu.
Det här är en kommentar. Åsikterna är skribentens egna.
De fem senaste säsongerna har Djurgården, Brynäs, Modo, HV71 och Timrå vunnit den hockeyallsvenska finalen. Fem klassiska hockeylag som samtliga hör hemma i landets högstaserie. För flera av lagen har Björklöven stått för motståndet. Faktum är att laget spelat final fyra av de sex senaste åren.
Björklöven från Umeå har inte spelat i Elitserien/SHL sedan 2001. Det är ett av Norrlands populäraste lag och de har som sagt varit framgångsrika (men inte tillräckligt) de senaste åren. Laget förtjänar verkligen en plats i SHL nästa säsong – kanske mer än något annat lag i Hockeyallsvenskan.
LÄS MER: Love Härenstam nobbar SHL-klubbarna för att stanna i Södertälje
SM-finalen engagerar färre
Även Karlskoga är ett lag med stort supporterfölje. Det är med andra ord två klubbar som engagerar många runtom i Sverige. Nu leder Björklöven visserligen med 2-0 i matchserien och har redan ena benet i SHL, men det lever i allra högsta grad.
Annat är det i SM-finalen mellan de två SHL-lagen Skellefteå och Rögle. Bortalaget är känt som ett av de svagaste publiklagen i ligan. Intresset kring Ängelholmklubben är inte stort bland Sveriges hockeyfantaster. Skellefteå är på en något högre nivå, särskilt eftersom de varit så sportsligt framgångsrika under det senaste decenniet. Men det är i grund och botten en mindre klubb som inte riktigt är på samma nivå som exempelvis Färjestad, Frölunda, Brynäs eller Djurgården.
Uppehållet förstör en del
Dessutom är väl Skellefteå mer eller mindre ”lillebror” i Västerbotten trots sina SM-guld. Umeå är en större stad än Skellefteå och har en lojal fanskara i hemstaden. Det skulle bli otroligt intressant att se derbyt mellan klubbarna nästa säsong om ”Löven” går upp. Det behöver ligan.
En annan sak som gör att SM-finalen känns svalare nu är att det är en veckas uppehåll mellan semifinalerna och finalen. Det berodde på att både SAIK och Rögle var så pass starka att de vann sina serier snabbt, men det gör också att folk redan hunnit glömma bort att säsongen inte riktigt är slut. Nej, tyvärr känns detta lite trist. Svenskarna borde verkligen följa Björklöven-Karlskoga mer noga. Det är den hetare finalserien just nu.
LÄS MER: Expertens kritik mot Modo efter uttåget i allsvenska slutspelet
Vad tycker du om det här? Skriv gärna en kommentar och berätta om din åsikt på Sportbibelns Facebooksida.