Lagkamratens ärliga ord om Brendan Shinnimin efter bråket

Luleå-forwarden Brendan Shinnimin hamnade i bråk med Skellefteås assisterande tränare Andreas Falk under derbyt i lördags.
Hans lagkamrat Mathias Bromé uttalar sig om konflikten.
– Tränare ska hålla sig till sina spelare och inte gå i våra områden där vi är, säger han i Viaplay Hockey.

Det är inte ovanligt med heta känslor när det är derby. I lördagens SHL-kamp mellan Luleå Hockey och Skellefteå AIK svämmade känslorna över totalt i den första periodpausen när hemmalagets kanadensiska råskinn Brendan Shinnimin började puttas med motståndarnas assisterande tränare Andreas Falk.

I TV4 kunde tittarna se hur Falk knuffade in Shinnimin i väggen nere i katakomberna på arenan. Shinnimin försökte då slå mot Falk innan ordningsvakterna fick ingripa.

LÄS MER: Nya anklagelsen mot Brendan Shinnimin – sanningen om bråket

Bromés ord om Shinnimins bråk

Brendan Shinnimins lagkamrat Mathias Bromé intervjuades i TV4 medan programledarna försökte reda ut vad som verkligen hade hänt. Han ilsknade till när Lars Lindberg pratade om att Shinnimin försökte slå till en vakt.
– Jag håller inte med om vad du säger i alla fall om att Shinnimin måttar något slag mot en vakt. Det var väl Falk som gav sig på där i alla fall. Det är lite… Jag vettifan vad det är ni håller på med här, sa han i TV4.

Två dagar senare uttalade Bromé sig i Viasat Hockeys program God morgon NHL om bråket mellan Shinnimin och Falk.
– Jag såg ju inte allt som hände innan. Jag såg tv-bilderna och då blev jag väldigt förvånad när Lars (Lindberg) säger att han slår på en vakt liksom. Du funderade jag lite. Så illa kan man inte se riktigt där. En vakt brukar ha gul väst på sig och tränare brukar ha kostym. Sen är det klart att det aldrig är bra när det blir såna situationer. Tränare ska hålla sig till sina spelare och inte gå i våra områden där vi är, säger han.

GUIDE: Allt du behöver veta om hockey-VM 2026: Spelschema, tv-tider och resultat

Mathias Bromé fortsätter:
– Sen vad som har hänt och inte. Det vi har sett är det man ser på tv-bilderna och då ser det inte bra ut för Falk som börjar kliva på Shinnimin och Shinnimin försvarar sig liksom. Jag tror att alla hade velat få det ogjort, men det blev känslor. Ibland rinner det över. Jag vet inte vad jag ska svara mera om det.

SHL berör, så är det alltid. Vad tycker du om det här? Skriv gärna en kommentar på Sportbibelns Facebook-sida.