Finlands jätteilska mot Ryssland – vägrar spela i hockey-VM

Finland har svängt helt i frågan om Ryssland.
Nu svarar finländarna med full kraft mot uppmärksammade beslutet.
Finska ishockeyförbundet meddelar att landslaget vägrar möta ryssarna i hockey-VM.

Beskedet kom under måndagskvällen, och det är stenhårt av finländarna om ryssarna återvänder till hockey-VM 2027.
– Vi har slagit fast vår egen ståndpunkt: Finland spelar inte mot Ryssland, säger förbundsordföranden Heikki Hietanen till Yle.

Ryssland i hockey-VM

Det här är en kursändring. Finland har tidigare haft exakt samma hållning som Sverige: Emot CAS beslut att släppa tillbaka Ryssland och Belarus i den internationella ishockeyns finrum, men samtidigt att bojkott inte är vägen framåt.

Den linjen har mötts av stor kritik i båda länderna. Nu har finländarna alltså vänt helt och hållet.

Bakgrunden är fredagens beslut från Idrottens skiljedomstol CAS, som slog ned som en bomb i hockeyvärlden. Ryssland hade överklagat avstängningen som gällt sedan våren 2022.

Fakta om hockey-VM 2027:

FaktaInformation
Datum14–30 maj 2027
VärdlandTyskland
SpelorterDüsseldorf och Mannheim

Finland vill bojkotta

Finland nöjer sig inte med att agera ensamt. Hietanen uppger att man söker en gemensam front tillsammans med övriga nordiska länder och de stora hockeynationerna i Centraleuropa.

Han pekar på vad som händer om tillräckligt många ansluter.
– Om tillräckligt många länder bojkottar matcherna mot Ryssland blir det naturligtvis omöjligt att genomföra mästerskapet, säger han.

Enligt förbundsordföranden behandlar flera andra förbund fortfarande bojkottfrågan i sina respektive styrelser.

Press på Sverige

Beskedet ställer Svenska Ishockeyförbundet i en besvärlig situation. Ordföranden Anders Larsson har varit kritisk till att Ryssland släpps in – men har hittills avfärdat bojkott som metod.
– Svensk idrott har ju pratat om det här ända sedan kriget bröt ut. Vi ska uttrycka vår uppfattning och linje, och även rösta utifrån den, men däremot är det inte aktuellt med en bojkott, har Larsson sagt till SVT.

Finland har dessutom agerat på arrangörssidan. Åbo kommer inte att arrangera junior-VM 2027–2028 om Ryssland får delta.

Ryssland i JVM

Nästa herr-VM spelas i Tyskland i vår, med matcher i Düsseldorf, Gelsenkirchen och Mannheim. Sverige hamnade i grupp A tillsammans med Finland och Schweiz – årets finalister – samt Tyskland, Lettland, Österrike, Slovenien och Ukraina.

Redan dessförinnan kan Ryssland göra comeback. Som läget ser ut nu kan det ryska landslaget återvända i JVM i Kanada i slutet av december.

Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...