Danska ilskan mot Tre Kronor efter bronsmatchen i hockey-VM

Tre Kronor vann bronsmatchen mot Danmark.
Men med två minuter kvar gjorde Erik Gustafsson någonting som fick Mikkel Aagaard att se rött.
– Det var fegt, säger han till Aftonbladet.

Tre Kronor hade stora förhoppningar – och även förväntningar – på att vinna VM-guld i år. Mängder av NHL-stjärnor hade tackat ja för turneringen på hemmaplan, och när Kanada dessutom, sensationellt, blev utslagna mot Danmark så låg vägen mot guldet öppet.

Men så blev det inte. I stället blev det förlust i semifinalen mot USA och i stället match om tredjeplatsen, mot Danmark. Det blev aldrig riktigt spännande. Sverige vann matchen stort och säkrade bronset inför hemmapubliken på Avicii Arena, men det var inte direkt överlyckliga svenska spelare efteråt. Och inte heller danska sådana.

Dansk ilska mot Tre Kronor

Med två minuter kvar av matchen utbröt ett bråk framför det svenska målet. Tre Kronor var vid tillfället i en fyramåls-ledning, och därför tyckte Mikkel Aagaard att det var onödigt fula scener. Han kallade Erik Gustafssons tilltag för ”onödigt och fegt”. 
– Jag kände att Frödén pushade in mig i målvakten och tyckte att det var ganska onödigt att dra ner mig bakifrån, säger SHL-forwarden till Aftonbladet.

LÄS MER: Niklas Holmgren pekar ut sin absoluta favoritspelare i hockey

Han menade att det inte fanns någonting att bråka om med tanke på läget i matchen.
– Ja, matchen var väl relativt avgjord. Det var typ tre minuter kvar? Jag kan tycka att det är onödigt att försöka dra igång någonting, även om man är en tävlingsmänniska. 6–2 i en bronsmatch, det tycker jag är avgjort.

Erik Gustafsson och Mikkel Aagaard hade sedan en hetsig diskussion.
– Det är bara hockey, det är så det är. Det är känslor och några ord hit och dit, säger Gustafsson. 

LÄS MER: Peter Forsberg nobbar Wayne Gretzky som den bästa han mött

 

Läs mer om...