
Brynäs var på väg mot seger med klara 4-0.
Sedan kollapsade de fullständigt och förlorade mot Luleå.
– Det är pinsamt, säger Brynäs lagkapten Johan Larsson till Aftonbladet.
Guldfavoriten Brynäs fick en drömstart på hemmamatchen mot Luleå. I SM-finalreprisen gick Gävlelaget upp i en 4-0-ledning efter tre mål på 85 sekunder i den första perioden.
Men sedan skulle allt förändras i den här galna SHL-matchen.
Luleås vändning
Hemmalaget Brynäs föll ihop fullständigt och släppte in fem raka mål när Luleå fullbordade en mäktig vändning på bortais. Gästerna kunde sedan gå ifrån och vinna med 7-5, vilket väckte starka känslor i Gävle.
LÄS MER: Brynäs hånas av hela hockey-Sverige för beslutet inför säsongen
Brynässtjärnan Jakob Silfverberg stod för två mål och två assist men inte alls nöjd efter matchen.
– Vi ska självklart ta lärdomar av det här. Det gäller att dra nytta av det och kunna gå vidare, sa han ödmjukt till Aftonbladet.
Brynäs jätteilska
Lagkaptenen Johan Larsson var ännu argare efter slutsignalen.
– Jag tycker vi spelar bra fram till att de gör sitt första mål. Sedan är det huvudet helt under armen, säger Larsson till kvällstidningen.
– Vi börjar kasta puckar här och där och blir stressade. Det blir som hönsgård. Jag vet inte.
LÄS MER: Henrik Zetterberg återvänder till svensk hockey – ikonens nya jobb
Efter de två första omgångarna av SHL har topptippade Brynäs två raka förluster och släppt in hela 14 mål.
– Det är pinsamt. Det är för jävla dåligt, säger Johan Larsson.
– Vi kan börja med att spela försvarsspel. Vi står ju där och kollar bara. De får slå in varenda jävla retur. Vi vet vad vi har gjort nu och det gäller att ta oss i kragen.
Hemvändaren Nicklas Bäckström lyckades göra sina två första poäng i återkomsten till SHL, två framspelningar, men till ingen nytta den här gången.
Vad tycker du om Brynäs inledning på säsongen? Dela artikeln och säg din åsikt!
GUIDE: Allt du behöver veta om JVM i hockey 2026: Hela spelschemat och tv-tider