SVT-expertens utspel om Daniel Ståhl efter VM-guldsuccén

Daniel Ståhl vann VM-guld – igen.
Då kommer SVT-experten Alhaji Jeng med ett oväntat utspel.
– Siffrorna talar sitt tydliga språk, säger han.

Diskusfinalen under friidrotts-VM i Tokyo blev stökig, och det var länge osäkert om den ens skulle bli av under söndagen. Ösregnet ställde till det, men efter mycket om och men så blev det till sist dags – och då var det ingen som kunde mäta sig med Daniel Ståhl.

Den svenske veteranen, som under karriären inför söndagens final vunnit OS-guld och dubbla VM-guld, inledde tävlingen starkt, men hade press på sig inför sitt sista kast. Han behövde 67,84 för att gå upp i ledning, men svarade för ett kast som ingen såg framför sig.

Utspelet om Daniel Ståhl

När det behövdes som allra mest klev Ståhl fram och kastade sanslösa 70,47, vilket ingen annan kunde mäta sig med. Daniel Ståhl, 33, vann därmed sitt tredje VM-guld i karriären – och i SVT var experten Alhaji Jeng lyrisk.
– Det är helt makalöst. Vilken show hab bjöd på. De yttre betingelserna var under all kritik, men han gjorde det till sin show. Han tog tillvara på det och han visade att det spelar ingen roll, det är de här förutsättningarna som gäller. Det är mäkta imponerande, säger Jeng.

LÄS MER: Daniel Ståhls mäktiga ord om Mats Sundin efter VM-guldet

Dessutom förvånade Jeng många med att placera Daniel Ståhl som den näst bästa friidrottaren i Sverige – någonsin.
– Det är svårt, men resultaten talar sitt tydliga språk. Ser man till meritlistan han har, det är bara Duplantis som jag sätter högre utifrån att han har två OS-guld. Men han är tvåa, säger han, och fortsätter:
– Sen har jag såna som Patrik Sjöberg som för mig var en stor barndomsidol. Men jag skulle nog sätta honom (Ståhl) som tvåa i dagsläget. Det är svårt, men det är där någonstans jag sätter honom. 

LÄS MER: Vanessa Kamga om sin relation till lagkamraten Daniel Ståhl