Andreas Almgren har nyligen vunnit både VM- och EM-guld.
Nu berättar han om sin livsförändring efter succéperioden.
– Det var skillnad i mitt liv efter Tokyo, men nu är det enormt, säger han i podcasten The Running Effect.
Andreas Almgren, 31, är i sitt livs form. På kort tid har han vunnit guld på 10 000 m i friidrotts-EM och även i halvmaraton-VM i Köpenhamn i helgen. Inom loppet av några veckor har han alltså vunnit två stora mästerskapsguld.
LÄS MER: Bianca Salming: sjukampen, skadan och pappa Börje Salming
Almgrens liv efter EM
Han tog sin första seniormedalj så sent som förra året, brons på 10 000 m på VM i Tokyo. Det var faktiskt Sveriges första VM-medalj i långdistanslöpning någonsin. Succén har verkligen fortsatt efter det. Och plötsligt blir Andreas Almgren igenkänd och hyllad på stan. I podcasten The Running Effect beskriver han tiden efter EM-guldet som ”surrealistisk”.
– De första dagarna efter EM fick jag ta mer selfies än vad jag gjorde på ett år efter Tokyo och min första löptur hemma i Sverige… det var mer som ett segertåg än någonting annat. Jag sprang längs Valhallavägen i Stockholm och folk stod och applåderade, säger han.
| År | Merit |
|---|---|
| 2026 | 🥇 VM-guld halvmaraton – 58:06, Europarekord |
| 2026 | 🥇 EM-guld 10 000 m |
| 2025 | 🥉 VM-brons 10 000 m |
| 2025 | 🇪🇺 Europarekord 5 000 m – 12:44,27 |
| 2024 | 4:a EM 10 000 m |
Livet har verkligen förändrats för Almgren sedan EM-guldet, och nu efter VM-guldet lär det bli ännu mer intensivt.
– Jag blev stoppad på stan häromdagen av en kille som sa: ”Det är ju du, du som springer som en gud”. Sen var jag på ett café och beställde en kaffe. När jag fick den sa de: ”Vi bjuder på den, grattis till guldet”. Jag hade knappt pratat med dem innan det här. Det var skillnad i mitt liv efter Tokyo, men nu är det enormt. Det är helt galet.
LÄS MER: Sommar-OS i Los Angeles 2028: Schema & tv-tider för tävlingarna
Påverkar ekonomin
Hans agent Daniel Wessfeldt uttalar sig om Almgrens livsförändring i Expressen:
– Klart hans ekonomiska verklighet förändras efter såna här prestationer. Hans värde ökar på alla fronter och fler vill ta del av honom. Att han tog VM-guld på halvmaraton nu var den sista barriären han behövde spränga för att bli världskändis på allvar.
Han vann VM-guldet på tiden 58,06, ett nytt Europarekord, och han blev därmed den första icke-afrikanska löparen på 30 år att vinna titeln. Just nu håller han på att göra en satsning på maraton och han ska springa New York Marathon den 1 november.
LÄS MER: Allt du behöver veta om Alhaji Jeng: Karriär, lön och familj
Sportbibeln strävar efter en trovärdig och mångsidig rapportering. Rapportera faktafel här. Här kan du läsa mer...